Haberci Kuş

ÜZÜM FİYATINI, ÇİFTÇİLERİN OLMADIĞI MASABAŞI TOPLANTIDA BELİRLEDİLER

Türkiye’nin şaraplık üzüm ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Çal bölgesinde üzüm üreticisi alınterinin karşılığını alamıyor. Çallı üzüm üreticileri, geçim kaynakları olan şaraplık üzümde geçen yıldan düşük fiyat belirlenmesiyle çaresiz kaldı. Çallı üreticiler neden kendilerine fiyat reva görüldüğünü anlamlandırmakta zorlanırken, üreticinin parasını Eylül ayı ve seneye Şubat ayında almalarına yönelik planlamaya isyan etti.

ÜZÜM FİYATINI, ÇİFTÇİLERİN OLMADIĞI MASABAŞI TOPLANTIDA BELİRLEDİLER
142
19 Ağustos 2020 - 7:32

Geçen yıl 3,5 TL’den sattıkları üzümün kg fiyatının, bu yıl çiftçilerin olmadığı toplantıda Çal Belediye Başkanı ve Ziraat Odası Başkanının katılımıyla geçen yıldan daha düşük fiyat olarak belirlenmesine tepki gösteren üzüm üreticisi Mehmet Orman sıkıntılarını şu sözlerle dile getirdi: “Bu tarlayı çapalayan benim, işleyen benim, 40 derecenin altında alınteri döken benim, gecenin 3’ünde kalkıp ilaçlayan benim, üreten benim. Yapılan planlama yanlış, bizim sesimizi kim duyacak. Üretim çok zor ama güzel, alınterimizin karşılığını almak istiyoruz.”

MASAYA ÇİFTÇİSİZ OTURANLAR, ÇİFTÇİNİN ÖLÜM FERMANINA İMZA ATTI!

CHP Çal İlçe Başkanı Ömer Dağlı, Çal Ziraat Odası çiftçiyi zor durumda bıraktı, hem üzüm fiyatları belirlenmesi hem de üretim planlamasında… Maliyetler göz önünde bulundurulmadan, çiftçiye danışılmadan masaya oturanlar, üreticilerin yer almadığı toplantı yaptılar, üzüm üreticisini yok saydılar, zora soktular. Alınterini göz ardı ettiler. Çal Karası 2,5 TL, Sultaniye Çekirdeksiz 2,5 TL olacak. Bir sonraki yıl 50-60 kuruş artış olacak. Bunu neye göre belirlediniz? Ağustos ayında sattığınız ürünün yüzde 50’sini Eylülde, yüzde 50’sini 2021 Şubat ayında alacaksınız. Böyle bir satış olamaz.” diye konuşan İlçe Başkanı Ömer Dağlı şunları söyledi: “Bu planlamanın acilen değişmesi, üretenin yanında olunması gerekiyor. Zirai ilaç fiyatları, gübre, mazot fiyatları ortada… Çal çiftçisi desteklenmeli, fiyat birliği sağlanmalı, fiyat çiftçiyi kurtaracak şekilde olmalı.”

BAŞKANLARA ÇAĞRI: YERİNİZ MASALAR MI TARLALAR MI?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, defalarca Çal ve Baklan Ovasında yerinde ziyaretler yapıp üreticilerin sorunlarını hem TBMM gündemine taşıdı hem çiftçinin sesini kamuoyuna duyurdu. Üretimi ve üreticiyi dışlayan, yaşanan ekonomik kriz ve pandeminin yarattığı ağır faturanın halka ödetilmesine karşı çözümün üretici dostu uygulamalar olduğuna dikkat çeken Biçer Karaca çiftçisiz toplantı yaparak geçen yıla göre düşük fiyat belirlenmesine imza atan Başkanlara çağrı yaptı: Masalarınızdan kalkın, tarlalara gelin. Yöre halkının halini yerinde görün ve yaptığınız yanlıştan bir an evvel dönün!

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.