MEHMET ÖZDEN'İN KALEMİNDEN: TOKSİK İLİŞKİNİN İLK ADIMLARI

Not: ‘Lütfen yazıyı okumaya başlamadan önce arka fonda Pinhani – Ne Güzel Güldün şarkısını açın. Emin olun yazı çok daha romantik bir hal alacak.’

  • 05 Temmuz 2024 - 21:22
  • Son Güncelleme : 05 Temmuz 2024 - 21:24

İlk flörtümü hiç unutmam. Ortaokulda olmuştu. Adı Şeyma. Esmer, güzel bir kızdı. Ben ise gömleği dışarıda gezen okulun serseri tayfasından biriydim. İçimde başlayan özgüvenin ilk adımları o zamanlar oluşmuştu. Beğenilmek ve karşı cinsin içimde uyandırdığı hisler nedeniyle kendime olan inancım bir anda yükselmişti. Ne kadar özgüvenim artmış olsa da, sonunda benim için ilk yaşanılan kalp kırıklığı olarak hafızamda yer etmeyi başarmıştı.

Bugün karşılaştığım bir fotoğraf karesi, Şeyma ile Hürriyet İlköğretim Okulu arkasındaki ilk buluşmamı bana hatırlatıyor. CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum ve AKP İl Başkanı Yücel Güngör’ün buluşması. Aynı sevgi dolu gözlerle bakmıştım ben de. Büyük bir hayranlık ve ilk defa kız arkadaşımın olmasının verdiği özgüvenle bakmıştım. Aynı sayın Horzum’un, sayın Güngör’ün gözlerinin içine bakışı gibiydi.

Seçimin ardından Özgür Özel’in siyasette yumuşama sürecine attığı ilk adımla birlikte CHP Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum da koşa koşa AKP İl Binasına gitmiş ve ekibiyle birlikte seçim sonrası değerlendirmeler yapmak amacıyla AKP İl Başkanı Yücel Güngör ile buluşmuştu. Bugün ise gerçekleşen iadeyi ziyaretle toksik bir ilişkinin en güzel kareleri sosyal medya üzerinden paylaşıldı. 90’lı yılların siyasetini özledik lafları ile siyasi gündem yumuşatılırken, CHP İl Binası kapısında gözlerin pırıl pırıl parladığı bir kucaklaşma gerçekleşti.

Milletin hâlâ yoksulluk ve enflasyon altında ezildiği dönemde masada karışık kuruyemiş, poğaça ve çaylı hoş sohbetler yaşandı. Biz batıda yumuşarken doğuda kayyumlar atandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın en şâibeli isimlerinden biri olan Murat Kurum tekrar bakan yapıldı. Özgür Özel’in söylemiyle AKP’lileri ikna etmek istenirken, AKP ile saf tutulan kareler gözümüze sokuldu. Tabi gözlerin parladığı hoş sohbet bir ortamın fotoğrafını gördük ama içerikte neler konuşuldu bunları bilmiyoruz. Benim merak duygum da burada adeta bir örümcek adam hisleri gibi çıldırmış hale geliyor.

Mesela biz Denizli genelinde ne kadar yumuşayabildik? Karşılıklı çaylarımızı höpürdeterek içerken bir sonraki toplanma yerinizi belirleyebildiniz mi? Eğer aklınızda bir yer yoksa, ben size şiddetle Beyaz Kafe’yi öneriyorum. Malum AKP İl Başkanı sizin işletmelerle ilgili yasal süreci başlatmışken, sayın Horzum bu kafede bir bardak buz gibi birasını sayın Güngör’ün karşısında içerek kendisini ikna edebilir. Mesela o masada biraz gevşedikten sonra “Bizim belediyeye aldığımız TOGG nerede?” sorusu gelir AKP il başkanından. “Başkan, bütün şovunu yaparak araçları gönderdi ama altında milyonluk Mercedes ile seyahat ediyor” diyerek devamını getirme ihtimali de çok yüksek. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu falan diyerek birbirinize gülebilirsiniz.

İlçe belediyelerin ve büyükşehir belediyesinin borçlarını, bu borçların nasıl meydana geldiğini bira bittikten sonra Çamlık tarafına yürürken konuşabilirsiniz. Çünkü siz borçları afiş afiş asarken, istifa ederek meclis üyeliğini bırakan Ali Değirmenci; “Biz Ali Marım zamanından borçları hâlâ ödüyoruz” demişti. “Borçsuz belediye olmaz” demişti. Sizler yoksa bizim karşımızda bu kavgaları verip sonrasında bizden gizli buluşuyor musunuz? Ben bunu da çok merak ediyorum.

Sayın Horzum bu sözlerim sizin için: CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in AKP’yi Türkiye’de rahatlatmak için attığı adımların benzerini Denizli’de yaparak amaca uygun bir hizmeti ortaya koyuyorsunuz. Zamanında kapınızın önünden geçmeyenlerin büyük yenilgisinin ardından kapısına gidiyorsunuz. AKP’nin Denizli’de doğru düzgün elinde belediye kalmamışken, sokakta vatandaş açlığıyla ve gelecek kaygısıyla boş boş gezerken. Memleketin mühendisi, doktoru açız derken… İÇİNİZE SİNİYOR MU?

İlk adımı siz atmışken, AKP il başkanı Yücel Güngör’ün size ziyareti zaten normal ve işlerine gelen bir durum. Kendisinin zaten durumu vahim. Koltukta daha ne kadar oturur belli değil. Ekrem Başer ya da Osman Zolan yeni il başkanı olsun diyen AKP’li bir ekip var. Bu sebeple oluşan sessiz sedasız buluşmalar ve yumuşama süreci elbette Güngör’ün işine gelecektir. Genel başkanınızın izinden gitmeyi bu kadar seviyorsanız kırmızı motorunuza bir sonraki binişinizde bir ‘winner ceketi’ giyerek poz vermenizin mahsuru yoktur.

Yazımın sonuna gelirken en çok merak ettiğim şeylerden birini sormak istiyorum. Özgür Özel ile Recep Tayyip Erdoğan buluşmalarında karşılıklı hediyeler götürülmüştü. Sizler de karşılıklı hediyeleştiniz mi? Siyasetinizi bir papağan gibi değil özgün tavırlarla yaptığınız günlerde görüşmeyi umut ediyorum. Halkın özlediğini düşündüğünüz görüntülerin bu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben size sokağın neler özlediğini söyleyeyim: Refahı özledi. Mutluluğu özledi. Açlıkla sınanmadığı günlerin geleceği umuduyla yaşıyor. Ve sizler başka bir amaca hizmet ediyorsunuz.

DEVAMI KAPALI DOSYA PROGRAMINDA 

YOUTUBE HABERCİ KUŞ KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN! 

YENİ BÖLÜM ÇARŞAMBA GÜNÜ