KAMU SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI TÜİK'İN SAHTE RAKAMLARINI KABUL ETMİYOR!

Genel Sağlık-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Kazım Boyacıoğlu, yaptığı basın açıklamasında ülkemizdeki ağır ekonomik kriz koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğini belirtti. TÜİK'in enflasyonu gerçekte olduğundan daha düşük göstermeye devam ettiğini vurgulayan Boyacıoğlu, iktidar ve TÜİK eliyle milyonların ekonomik baskı altında olduğunu söyledi.

  • 06 Temmuz 2024 - 18:18
  • Son Güncelleme : 06 Temmuz 2024 - 18:28

Boyacıoğlu, AKP iktidarında uzun yıllar görev yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bugünkü ekonomik tablonun sorumlularından biri olduğunu belirtti. Kamu harcamaları adı altında yayımlanan tasarruf genelgesinin sadece göz boyamaktan ibaret olduğunu ifade etti.

Kriz, Asgari Ücretliye ve Kamu Emekçisine Fatura Ediliyor

Boyacıoğlu, ülke kaynaklarının dev holdinglere, sermayeye teşviklerle ve vergi sıfırlamalarıyla yandaş firmalara aktarıldığını belirterek, krizin faturasının asgari ücretliye, esnafa, kamu emekçisine ve emekliye ödetildiğini ifade etti. 7. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde AKP iktidarının yandaş konfederasyon yüzünden kabul edilen zam oranlarının çalışanları ağır ve zorlu bir yaşama mahkum ettiğini söyledi.

Enflasyon ve Zamlar

Boyacıoğlu, TÜİK'in açıkladığı rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Haziran ayı enflasyonunun %3,3, son bir yıllık artışın %96 olduğunu, açlık sınırının 20 bin 574 liraya, yoksulluk sınırının ise 61 bin 417 liraya yükseldiğini ifade etti. ENAG'ın Haziran ayında açıkladığı enflasyon oranının %4,27 olduğunu, son 12 aylık artışın ise %113,08 olduğunu belirtti.

Mücadele Devam Edecek

Boyacıoğlu, kamu çalışanlarının sorunlarının yüzdelik ve ek zamlarla çözülmesinin mümkün olmadığını, maaşların market kasasında eridiğini ve ev kirasına yetmediğini söyledi. TÜİK'in uydurulmuş enflasyon oranlarını ve buna göre belirlenen maaş artış zamlarını kabul etmediklerini belirten Boyacıoğlu, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu sefil yaşam koşullarını kabul etmeyeceklerini ve haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.