Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

Çameli’nde Zimem Defteri Geleneği Yaşatılmaya Devam Ediyor

Çameli Kaymakamlığı eski bir Osmanlı geleneği olan “Zimem” geleneğini Çameli’de gerçekleştirmek için harekete geçti. Kaymakamlık, esnaf ve vatandaşlara destek olmak için Zimem Defteri için çalışmalarını gerçekleştirdi.

Çameli’nde Zimem Defteri Geleneği Yaşatılmaya Devam Ediyor
10 Şubat 2021 - 18:16

Kaymakamlık yaptığı duyuruda, Çameli’de Zimem Defteri geleneğinin yaşatılacağı, bu sayede Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Derneği Vakfı (SYDV) aracılığı ile hem vatandaş hemde esnafa destek olunacak. Kaymakamlık 31 mahalledeki 53 bakkal, market ve büfelerdeki veresiye defterlerini tek tek inceledi. İncelenen defterlerde 113 vatandaşın farklı miktarlardaki borcu tespit edilmesinin ardından kapatılmaya başlandı.

Zimem Nedir?

Zimmet kelimesinin çoğul hali olan zimem, borç anlamına gelmektedir. Zimem defteri de bu borçların yazılı hale getirildiği defter anlamına geliyor.
Osmanlı İmparatorluğu dönemi zenginlerinin, borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara bu şekilde yardımcı olduğu biliniyor. Hayırseverlerin kendi isimlerinin bilinmemesini istemesi ve yapılan hayrın gizli kalmasını isteyenler için zimem formülü kullanılmıştır.
Borcunun ödeyemeyenlerin tespit edilip borçları ödenir; borcunu ödeyemeyen bulunmazsa borç defterini açıp borçlulardan rastgele bazılarının borçları iş yeri sahibine ödenirdi.

Yıllardır süregelen bu güzel geleneğimiz ilçemizde de Devlet imkanları ile sürdürülmeye çalışılıyor.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.