Haberci Kuş

AKIŞIK BASIN BAYRAMINDA TUTUKLU GAZETECİLERİ HATIRLATTI

AKIŞIK BASIN BAYRAMINDA TUTUKLU GAZETECİLERİ HATIRLATTI
122
24 Temmuz 2020 - 11:57

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Akışık, “Gazetecilere yönelik sansür ve oto sansür kalktığında, gazetecilerin üzerindeki baskılar son erdiğinde, cezaevlerinde ki gazeteciler özgür kaldığında, medya görevini tekrardan yerine getirdiğinde bu bayramı çok daha güzel kutlayacağız.” Diye konuştu.

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda gazetecilerin yaşadığı sorunlara değindi. 1946’da alınan bir kararla 1908’de 2’nci Meşrutiyet’in ilan edilmesi ile birlikte Türk basınından sansürün ilk kez kaldırılmasının “Basın Bayramı” olarak kutlanmasının kararlaştırıldığını hatırlatan Akışık, “Bugün hapiste yüzlerce gazeteci var. Sansür ve oto sansür sıradan hale gelmiş, yaratılan korku atmosferiyle birçok gazeteci işsiz kalmış. Tüm bunlar yetmez gibi işini hakkıyla yapan gerçek gazeteciler, işlerini yapamaz hale getirilmiş. Günümüzde 10 bini aşkın işsiz gazeteci var ve binlerce gazetecinin basın kartları iptal edilmiş durumda. Ana akım medya’nın %95’i iktidarın elinde. İnternet gazetecileri güvencesiz, yerel gazeteler ise resmi ilan kıskacında. Medya çalışanlarının çoğu sendikasız, toplu sözleşmesiz. İktidarı eleştirdiğin anda gazetecilik ‘suç’, haber ise ‘suç delili’ olarak görülüyor. Bu akılalmaz anlayış nedeniyle haber peşinde koşması gereken gazeteci arkadaşlarımız adliye koridorlarında koşuyor. Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste bulunduğu ülke durumunda. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer alıyor. Gazetecilere olan baskı her geçen gün artıyor. Biz 112 yıl öncesinin sansür uygulamalarına her gün tanık oluyoruz. Sorunlarınızı biliyoruz. Çözüme kavuşturmak adına birlikte çalışacağız, birlikte kafa yoracağız” dedi.

“Sosyal medya ile uğraşacağınıza internet yasasını düzenleyin”

İnternet haber sitelerinin kanayan yarası haline gelen internet medyasının bir an önce düzenlenmesi gerektiğini de belirten Akışık, “Sosyal medya ile uğraşacaklarına internet medyasını meclise getirmeliler. İnternet yasası ile ilgili senelerdir yasa hazırlamayan iktidar, kalkmış sosyal medya yasasını düzenliyor. Gazetecilerin yazamaz, yazdırılamaz noktaya getirilmesi ile birlikte sosyal medyaya her geçen gün ilgi artmaya devam ediyor. Ahlaki erozyondan değil, sosyal medyadan korkuyorlar, Gazetecilerin kendi mecralarında yazdıkları şeyleri takip ediyoruz. Gerçeklerin yazılmasından rahatsızlar. Yandaşa göz yuman RTÜK, gerçek gazetecilerin işlerini yapamaz hale gelmesini istiyor. Şimdide sosyal medya yasası ile hem vatandaşları, hem de gerçekleri sosyal medya üzerinden aktaran gazetecileri ceza yağmuruna tutacaklar” dedi.

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, “Biz İYİ Parti olarak, basında görev yapan arkadaşlarımızın baskı altında bulunmasından, gazetecilerin kendini özgür bir şekilde ifade edememesinden büyük rahatsızlık duyuyoruz. Cezaevlerinde birçok gazeteci varken, yüzlerce gazeteci hakkında dava açılırken ve soruşturma sürdürülürken bu günün bayram olarak kutlanamayacağını biliyoruz. Bu nedenle gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı buruk bir şekilde kutluyorum.” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.