ADNAN KESKİN’E HAPİS CEZASI

0

Eski Denizli Milletvekili CHP’li Adnan Keskin, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle süren mahkesmesi sonucunda 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Denizli’de geçtiğimiz 2016 yılının Eylül ayında CHP’nin Merkezefendi ilçe binasının açılışına eski CHP Milletvekili Adnan Keskin’e törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 5 dönem milletvekilliği, bir dönem Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve CHP Genel Sekreterliği yapan eski milletvekili Adnan Keskin, yargılandığı davada hakkında beraat kararı verildi. Ancak savcılık karara itiraz etti ve davayı İstinaf Mahkemesi olan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

Keskin hakkında, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde tekrar 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dün yapılan duruşmaya Keskin, avukatı Mustafa Pelek ile katıldı. Keskin, savunmasında Cumhurbaşkanına hakaret etmediğini, ‘Sayın’ dediğini, ülkenin yaşadığı sorunlardan da ironi yaparak bahsettiğini söyledi. Keskin’in savunmasının ardından 2. Ceza Dairesi kararını açıkladı.

11 AY 20 GÜN CEZA ALDI

Mahkeme heyeti kararda, sanık olarak tutuksuz yargılanan Keskin’e Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Heyet kararında, suçun alenen işlenmesi nedeniyle cezayı 1 yıl 2 aya yükseltti. Keskin’in duruşmadaki tutum ve davranışlarını da göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, Keskin’in cezasını 11 ay 20 güne düşürüp hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Keskin, 5 yıl boyunca suç işlemeyecek.