Haberci Kuş

YAPI DENETİM ŞİRKETİNDEN AKIL ALMAZ ALİ CENGİZ OYUNU

Merkezefendi Belediyesi, eski başkan yardımcısı ile bağlantılı şirket hakkında suç duyurusunda bulundu

YAPI DENETİM ŞİRKETİNDEN AKIL ALMAZ ALİ CENGİZ OYUNU
692
05 Ağustos 2020 - 15:51

Merkezefendi Belediyesi’nin eski dönem Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf. G’nin eşi üzerine kurulu iken, farklı isimlere devri yapılan yapı denetim şirketinin Merkezefendi Belediyesi personelinin bilmesi gereken şifreleri çalıp, sahte kaşe yaptırarak ödemediği paraları ödemiş gibi gösterdiği ortaya çıktı. Merkezefendi Belediyesi, firma hakkında suç duyurusunda bulundu.

Merkezefendi Belediyesi’nin sahte kaşesini yaptırıp şifrelerini çalan yapı denetim şirketi vurgunu görevli memurun dikkatiyle ortaya çıktı.

Muhammet Subaşıoğlu döneminin belediye başkan yardımcılarından Yusuf G’nin eşi tarafından kurulan, 6 yılda 7 kez el değiştiren S. Yapı Denetimi şirketinden gelen evraktaki Merkezefendi Belediyesi’ne ait kaşe ile uyuşmadığını fark eden memur durumu amirine bildirdi. Mısa sürede haber verilen Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın, hukukçu başkan yardımcısı Fatma Atıcı Bakcan’ı görevlendirmesiyle de olayın boyutları ortaya çıktı.

S. Yapı denetim şirketinin, belediye personelinin şifresini ele geçirerek Merkezefendi Belediyesi’ne ait sisteme girdiği, Maliye’ye ödemesi gereken miktarı ödenmiş gibi göstererek, parayı hiçbir zaman göndermediği, ‘ödendi’ makbuzunu da sahte kaşe ve imza ile dosyaya eklediği anlaşıldı.

Vatandaşlardan alınan, ancak Maliye’ye aktarılmayan paralar sayesinde şirketin 8 milyon liraya yakın devleti dolandırdığı iddiasıyla Merkezefendi Belediyesi Savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda göz ameliyatı için rapor aldığı sırada şifresi kullanılarak belediyenin sistemine S. Yapı Denetim Şirketi’nden girildiği tespit edilen E.S. ile diğer memurlar D.G. ve H.M. de şifrelerinin çalındığını ileri sürerek suç duyurusunda bulundu.

Şirketin, 1 Ocak 2019’dan sonra uygulamanın artık internet üzerinden yapılmaya başlanması nedeniyle sahte imza ve kaşe ile şifre hırsızlığı yoluna başvurduğu tahmin ediliyor. Şirketin 22 dosyada sahte imza ve kaşe kullandığı, 17 dosyada da çaldığı şifre ile işlem yapıldığı tespit edildi.

Savcılığın başlattığı soruşturmanın nasıl sonuçlar vereceği merak edilirken, dosyaları inceleyen Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Atıcı Bakcan, dosyalarında sahte imza ve kaşe kullanılan vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.