Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

TURİZMCİ PAMUKKALE’Yİ GÜNÜBİRLİKTEN KURTARMAK İSTİYOR

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri olan Pamukkale’de turistlerin günübirlik ziyaretleri bölgedeki 5 yıldızlı tesisleri memnun etmiyor.

TURİZMCİ PAMUKKALE’Yİ GÜNÜBİRLİKTEN KURTARMAK İSTİYOR
16 Ekim 2020 - 15:40

Turizmciler gece müzeciliği ve antik tiyatroda aktivite istiyor. Hedef konaklamayı 2 güne çıkarmak. DENTUROD Başkanı Şen, “Pamukkale yabancılar için daima günübirlik oldu. Bu kaderden kurtulmak lazım” diye konuştu. Ayasofya’nın ibadete açılması ve Topkapı Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığına devredilmesinden sonra DÖSİM’e (Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü) bağlı ören yerleri içinde en fazla ziyaretçi sayısına ulaşan destinasyon Pamukkale oldu. Pandemi döneminde ziyaretçilerinin yüzde 75’ini kaybeden ‘Beyaz Cennet’e eylül ayında 140 bin turist geldi. Bu ziyaretçilerin büyük bölümü günübirlik turlarla geldiği Pamukkale’de sadece bir gece konakladı. İşte bu durum Denizli’deki turizmcileri isyan ettirdi. Kentteki 5 yıldızlı tesisler turistlerin bir gece daha konaklamalarını sağlamak için adımlar atılmasını bekliyor.

“PAMUKKALE DAİMA GÜNÜBİRLİKTİ”

Denizli’de çok sayıda otelin yanı sıra dev turistik tesislerin de bünyesinde yer aldığı DENTUROD (Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği) Başkanı Gazi Murat Şen, “Pamukkale yabancılar için daima günübirlik oldu. Bu kaderden kurtulmak lazım” dedi. UNESCO’nun 1988 yılında ‘Dünya Miras Listesi’ne aldığı Beyaz Cennet’in ziyaretçi sayısında Efes ve Kapadokya’ya fark attığını belirten Şen, “Ziyaretçilerin bir gece daha konaklamalarını sağlamak zorundayız. Bu nedenle gece müzeciliği yapmamız lazım. Turist tiyatroya gitmek istiyor. Orada haftada üç gün gösteriler olması gerekir. Pamukkale’de balon turları bizi destekliyor. Eskiden turistler öğle saatlerinde gelirdi. Artık balonlar sayesinde daha erken geliyorlar. İki günlük konaklamayı destekleyecek her unsura ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“AĞIRLIK RUSLARDA AMA HEDEF UZAK DOĞU”

Eylülde 140 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptıklarını belirten Şen, “Pandemi döneminde bu rakamlar çok iyi. Geçen yıl aynı dönemde ziyaretçi sayımız 440 bindi. Salgın nedeniyle insanların çekinceleri var. Buraya otobüslerle geliyorlar. Hastalık nedeniyle otobüs kullanmak istemeyenler olabiliyor. Bu sezon ağırlıklı olarak Rus misafirlerimiz oldu. Ana pazarımız Uzak Doğu ve Güney Amerika ülkeleri. Pamukkale’deki ziyaretlerin yüzde 50’sini bu ülkeler forsa ediyor. Gelecek yıl uçak seferleri açılırsa, coronaya karşı gelişme sağlanırsa Ocak ayından itibaren normalleşme başlar” dedi. Turizm sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu söyleyen Şen, “Biz turizmciler sıfır gelir beklerken sektörün ülkeye katkısı 10 milyon doların üzerinde gerçekleşti. Sektör hangi darbeye maruz kalırsa kalsın çok dinamik bir sektör” diye konuştu.

“50 BİN ANTİK ESER SERGİLENMEYİ BAKLİYOR”

Denizli’de yeni stat tartışmalarının yaşandığını hatırlatan Şen, “Keşke kente yapılacak yatırımlar halka sorulabilse… 19 antik kentimiz ile övünüyoruz ama 50 bin antik eserimiz depolarda sergilenmeyi bekliyor. Denizli’yi ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçileri şehir merkezine çekebilmek için, esnafımıza, kentimize katkı sağlayabilmek için, geçmişimize, kültürümüze sahip çıkmak için, gelecek nesillere kültürel varlıklarımızı aktarmak için müze şart. Aldıkları milyon avrolar, oynadıkları sıfır. Profesyonellik sıfır, ülke puanı yerlerde… Hala futbol mu diyoruz? Bir de yeni stat diyenler var. Ülkenin kaynakları stadyum için çarçur edilmemeli” ifadelerini kullandı.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.