Haberci Kuş

PAÜ’DE YANLIŞLIKLA AİDS HASTALARININ SAYISI PAYLAŞILDI

Pamukkale Üniversitesi(PAÜ) Hastanesi’nin ödül temalı basın bülteninde dikkatten kaçan bir detay hastanedeki AIDS virüsü taşıyan hasta sayısını ortaya çıkardı.

PAÜ’DE YANLIŞLIKLA AİDS HASTALARININ SAYISI PAYLAŞILDI
783
15 Ekim 2020 - 16:28

PAÜ Hastanesi bugün gönderdiği basın bülteni ile araştırma çalışmaları ile birincilik almaya devam ederek Retina Araştırma Ödüllerinde de birinci olduğunu duyurdu. Basın bülteninde 2019 yılı Bayer’in katkılarıyla Türk Oftalmoloji Derneği tarafından organize edilen Retina Araştırma Ödülleri yarışmasında, yapmış oldukları araştırma ile Pamukkale Üniversitesi Hastanesi birincilik ödülü aldı. Çalışma hakkında bilgi veren Göz Hastalıkları AD. Başkanı Prof. Dr.Ebru Nevin Çetin şu açıklamalarda bulundu ; Bu araştırmayı ekip arkadaşlarım olarak  Göz Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr.Gökhan Pekel, Op. Dr. Osman Parça, Enfeksiyon AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr.Selda Sayın Kutlu, Doç. Dr. Murat Kutlu tarafından gerçekleştirdik.” İfadelerine yer verildi.

YANLIŞLIKLA SAYI PAYLAŞILDI

Araştırmanın içeriğinin anlatıldığı bölümde ise hata gerçekleşti. Bültende “Çalışmada HIV-1 infeksiyonu bulunan kişilerin sinir ve damar yapısındaki değişiklikler incelenmiş ve hastalığın şiddetiyle ilişkisi irdelendiği, yaklaşık 10 ay süren araştırmaya 45 HIV-1 infeksiyonu olan hasta dahil edildi. Çalışma sonunda HIV-1 infeksiyonu olan kişilerin sinir tabakasında normal gözlere göre değişiklikler olduğu saptanmış ve damar tabakası kalınlığının viral yük ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.”ifadeleri HIV-1 AIDS taşıyan hasta sayısınının ortaya çıkmasına neden oldu.

Düzeltme bültenlerinde bu hata giderilse de 45 AIDS hastasının olduğu ortaya çıkmış oldu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.