Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

Google, Türkiye’yi Google Maps üzerinden silecek

Google, Türkiye’yi Google Maps üzerinden silecek mi? İşte bu sorunun cevabı haberimizde…

Google, Türkiye’yi Google Maps üzerinden silecek
16 Aralık 2019 - 21:07

Çin tarafından dizayn edilen Huawei’e yapılan yaptırımlar bugün, Türkiye’de de büyük bir baskı haline geldi. Rekabet kurumunun yazdığı ceza sonrasında üreticiler için Hususi ve saklı bir mail atan Google, yaptığı açıklamada artık ülkede YoutubeGmail uygulamaları kullanılmayacağını bildirdi.

Rekabet kurumunun rekabete Müsait bir tavır beslemediği için cezalandırdığı Google, bir anlık öfkeyle bütün Türk üreticilerine hususi bir mail ile artık yepyeni cihazlarınız için çalışamayacağız diye konuştu ve mail sonrasında ise yaptığı izah ile beraber artık Türkiye’de Google’un bir çok servisi kullanıma kapatılacak. Peki Google’un uymadığı bu şey nedir? Rekabet Kurumuna göre Android işletim sisteminde Google’un uygulamaları dayatılmakta başka bir deyişle, örneğin tarayıcı olarak varsayılan yalnızca Chrome kullanılmakta, Rekabet Kurumuna göre başka tarayıcılar da varsayılan olarak kullanılması gerekmekte tek bir seçeneğin dışına çıkılması gerektiğini savunmakta. Rekabet Kurumu burada haklı ama bir de bunu Google taraflı düşündüğümüzde; Google tarafından geliştirilen işletim sistemi tabi ki de Google servisleri varsayılan olacak ki bu işlerini geliştirmeye ve Nakit kazanmaya sürek ettirebilsin.

Başka bir deyişle Hasılı iki tarafta haklı bakalım nihayetinde neler olacak?
Yerli Sistemlerimizi Acilen Hazırlamalıyız.

Nihayetinde yaşanan meseleler elbette bir şekilde düzelecektir ama bizlerin kimseyi kandırmadan yerli ve ulusal imkanlar doğrultusunda Arama Motoru, İşletim Sistemi, File Sistemlerini geliştirmemiz gerekmekte. Ülkemizde nihayet vakitlerde koruma Sistemleri geliştirmeye başladık ve büyük bir başarı ile sürek etmekteyiz. Bu başarıyı acilen İşletim Sistemi, File Sistemleri içinde başlatıp dışa olan bağımlılığımızı tamamiyle ortadan kaldırmamız gerekmekte.

Örneğin Rusya geçtiğimiz aylarda mümkün saldırılara karşı kapalı dönem internet ağını test etmişti. 24 Saat süresince internetini kesen Rusya hiç bir sıkıntı yaşamadı. örneğin Rusların bizzat arama motoru Mevcut. Bu arama motoru ile Google’a olan bağımlılıklarını bitirmişler. Çinliler’in Baidu arama motoru Mevcut.

Bizler bu sorunları gidermek ile uğraşırken kullandığımız yazılımları, donanımları kendimizin üretebiliyor ve işleyebilir olmamız gerekmekte.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.