EV HAYALLERİ KABUSA DÖNÜŞTÜ!

Denizli’de ucuza ev sahibi olmak için kooperatif kuran 212 kişi, yaklaşık 2 yılda bir arpa boyu ilerlemeyen inşaat nedeniyle hüsrana uğradılar. İnşaatı bitiremeyeceğini resmi olarak ileten ve çalışmaları uzun süre durduğu gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen ancak şantiyeden çıkmayan yüklenici firmanın çalışanları, yeni müteahhit bulununcaya kadar inşaata güvenlikçi yerleştirmek isteyen kooperatif yöneticilerini darp etmesi bardaktan taşan son damla oldu.

 • 06 Kasım 2022 - 13:03
 • Son Güncelleme : 06 Kasım 2022 - 14:13

Denizli’de aralarında farklı iş kollarından üyelerin bulunduğu 212 kişi, uygun fiyata ev sahibi olabilme hayaliyle 2020 yılında Uzkent Seçkinevler Yapı Kooperatifi'ni kurdu. Merkezefendi ilçesine bağlı Karahasanlı Mahallesi'nde bir arsa satın alan kooperatif yönetimi, konutların inşası için anlaştığı E.A. ve Y.A. kardeşlere ait yüklenici müteahhitlik firmasıyla masaya oturarak sözleşmeye imza attılar. Yapılan sözleşmeye göre 30 Aralık 2022 tarihinde hak sahiplerine teslim edilmesi gereken 7 bloklu sitenin inşaatı çok yavaş ilerlemesinin yanı sıra bazı blokların temeli dahi atılamadı. 350 bin TL'ye ev sahibi olma hayaliyle yola çıkan kooperatif üyeleri, yüklenici firmanın pandemi ve küresel ekonomik gelişmeleri gerekçe göstermesi nedeniyle 122 bin 500 TL daha ek ödeme gerçekleştirdiler. 


Teslim süresi yaklaşmasına rağmen yüzde 28'lik gerçekleşme oranına ulaşan site inşaatı, geçtiğimiz temmuz ayında işi durdu. Artan maliyetleri gerekçe gösteren yüklenici firma, yarım kalan inşaatın durumunu ve işe devam edemeyeceğini 31 Temmuz 2022 tarihinde ihbarla kooperatif yönetimine bildirdi. Kooperatif, sözleşmede yer alan "İnşaatın 10 günden fazla süre durması halinde sözleşme tek taraflı olarak fesih edilir" maddesini uygulayarak anlaşmayı sonlandırdı. Başka bir müteahhit bulmak için yola çıkan kooperatif yönetimi, şantiye sahasını terk etmesi için firmaya 3 defa ihtar gönderdi. Yeni bir yüklenici buluncaya kadar şantiyedeki malzemelerin güvenliğini sağlamak isteyen kooperatif yönetimi, anlaştıkları güvenlik firması görevlilerini konuşlandırmak için geldikleri inşaat sahasında sözleşmesi iptal edilen firma çalışanlarının direnişiyle karşılaşınca olanlar oldu. İki grup arasında çıkan sözlü tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu çıkan arbedede Kooperatif Başkanı Mesut Yığın, başkan yardımcısı Ahmet Atmaca ve Ahmet Ferid Akgün ile Kooperatif Genel Müdürü Hasan Türkay darp edildi. Kavgaya müdahale eden bir polis memurunun da hafif şekilde yaralandığı kavgaya karışan 5 firma çalışanı kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Burnunda çatlak oluşan ve elbisesi parçalanan Başkan Yığın ve diğer yöneticiler ile karşı taraf emniyette birbirlerinden şikayetçi oldu. Başkan ve yöneticilerin darp edildiğini öğrenen kooperatif üyeleri, karakol ve inşaat sahasında toplanarak yönetime destek verdi.


ŞANTİYEMİZ BİZE TESLİM EDİLMİYOR!

Yarım kalan inşaatın önünde açıklamalarda bulunan Kooperatif Başkanı Mesut Yığın, anlaşmadan resmi olarak çekilen yüklenici firmanın daha sonra bu kararından vazgeçmesiyle sorunların başgösterdiğini dile getirerek; “Kooperatifimiz 2020 yılında kurulmuştur. 30 Eylül 2022 tarihinde kooperatifimizle müteahhit arasındaki sözleşme bitmiş bulunmakta. Tek taraflı fesih yaptık. Müteahhit 10 gün süresiz iş bıraktı. 10 gün iş bırakmanın ise tek taraflı fesih nedeni olduğunu daha önce sözleşmede belirtip imzalamıştık. Bu imzaya rağmen müteahhit şantiyemizi hala daha teslim etmiyor. 3 defa ihtarname çektik ama fayda etmedi. İlk önce müteahhit 'İnşaatı bırakıyorum' dedi ve sonra 'Bırakmıyorum' ifadesinde bulundu. Şantiyeyi bırakması için cuma günü tekrardan ihtarname gönderdik. Bunun ardından şantiyemiz boş kalmasın diye yeni bir güvenlik koymaya karar verdik. Bunun için de sabah 09.30'da özel güvenlik müdürüyle şantiyemize gittik. Özel güvenlik müdürü ve yardımcılarla birlikte bir analiz çalışması yapacaktık” dedi.


İnşaat sürecinde ortaya çıkan ve tespiti yapılan bir takım olumsuzluklar nedeniyle yüklenici firma ile mahkemelik olduklarını kaydeden Yığın, bir an önce evlerine kavuşmak isteyen üyelerin eski kooperatif yönetimi yerine kendilerini göreve seçtiğini anlattı. İnşaatın güvenliğini sağlamak için geldikleri şantiyede beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştıklarını kaydeden Yığın, yaşananları şu şekilde ifade etti:

“Yapacak olduğumuz analize eski müteahhidin adamları yanımıza gelip bize sözlü tehditler savurdu. Tehditlerin ardından arbede yaşandı. Bunun üzerine yüklenici firmadaki şahıslar, bizle birlikte olay yerine gelen polisleri de darp etmeye başladılar. Biz evlerimize girmek istiyoruz. Bu evler bizim ve bunların paralarını da zamanında verdik. Şu anda mahkemeliğiz. 4 kişi saldırıya uğradık. Şu anda bizim zilyedimize bir tecavüz var. Eski müteahhit evlerimizden çıkmıyor ve gelenleri ise küfür edip darp ediyor. Normalde 2022 yılının aralık ayında bu evlere girilmesi gerekiyordu. Şu anda yüzde 28'i tamamlanmış. İnşaatımız 7 bloklu, 3 buçuk blok yüzde 28 seviyesindedir. Geri kalan 3 buçuk blok temeli açılmamış durumdadır. Bu evler bizim, yarım kalan evlerimizi bitirebilmek için inşaatın bize teslim edilmesini istiyoruz. Bu konuda yetkililerin bize yardımcı olmalarını bekliyoruz."

Yorumlar (2)

 1. Halil ültemek
  • 06 Kasım 2022 - 16:28

  Mafyalığın değişik bir versiyonu, bu inşaat firması çok tehlikeli. Denizlimize yakışmıyor

 2. Mustafa elma
  • 06 Kasım 2022 - 15:05

  Aynen kâbus oldu