Haberci Kuş

ERTELEME KARARI YASALARA AYKIRI

Denizli Barosu Başkanı ve 47. Olağan Genel Kurul’da başkan adayı Müjdat İlhan, Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul’nun; “1 Aralık 2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin ve genel kurullarının ertelenmesi” kararı ile 10-11 Ekim’de yapılması planlanan seçimin ertelenmesi sürecini anlattı. Yüksek Seçim Kurulu’nun itirazlarına ret cevabı vermesi ve seçimlerinin engellenmesinin yasalara aykırı olduğunu belirten İlhan, siyasi partililerin kongrelerinin bu süreçte gerçekleşmesi için, “Virüs kongre mi seçiyor” sorusu ile eleştirdi.

ERTELEME KARARI YASALARA AYKIRI
297
10 Ekim 2020 - 4:41

Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulu İl Hıfzıssıha Meclisi Kurulu kararı ile toplantı ve seçimlerin 1 Aralık’a kadar ertelenmesi kararı üzerine belirsiz bir tarihe ertelendi. Denizli Barosu Başkanı ve 47. Olağan Genel Kurul’da başkan adayı Müjdat İlhan ve yönetimi yaşanan süreci anlattı.

İŞTE DENİZLİ BAROSU’NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

7249 Sayılı Kanun ile Değişik 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu 82. Maddesi gereğince; Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulu aşağıdaki gündemini görüşmek,  karara bağlamak ve seçimlerini yapmak üzere; 3 Ekim 2020 Cumartesi günü saat:10:00’da ve seçimler ise, ertesi gün 04 Ekim 2020 Pazar günü saat 09:00 ile 17:00 arasında İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının gözetimi altında,  çoğunluk sağlanamazsa ise 10-11 Ekim 2020 günlerinde Denizli Barosu Hizmet Binası’nda yapılacak idi.

HAZIRLIKLAR YAPILMIŞTI

Ülkemizde de ciddi şekilde etkisini gösteren, tüm Dünyayı sarsan Koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında, kapalı ortamda hava sirkülasyonunun az olması nedeniyle, Genel Kurulumuzun açık havada Denizli Barosu Hizmet Binası otoparkında yapılması planlanmıştı. Sahne ve ses düzeni için çeşitli firmalardan fiyat teklifleri alındı ve bir firma ile anlaşıldı. Genel Kurul alanının önüne HES sorgulama, ateş ölçümü ve dezenfektan üniteleri yaptırıldı. Genel Kurula katılan tüm konuklar için dağıtılmak üzere dezenfektan ve maske yaptırıldı.Seçim için 5 sandık düşünüldü. Bu sandıklardan 2 tanesi binamızın konferans salonunda, 3 tanesi yarı açık fuaye alanında olacaktı. Hem meslektaşlarımızın hem de konuklarımızın sağlığı açısından gerekli tüm önlemler alınmıştı. Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna duyurduğumuz tarihlerde Genel Kurul ve seçimlerin sağlıklı bir şekilde yapılması en büyük isteğimizdi.

VALİLİK GÖRÜŞMEDİ

İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli “ Koronavirüs Ek Tedbirler”  konulu yazısına istinaden; Sağlık Bakanlığının 01.10.2020 tarihli ve 13588366/149/1604 sayılı yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 2 Ekim 2020 tarihinden itibaren 1 Aralık 2020 tarihine kadar  sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin ve genel kurullarının ertelenmesine…” karar verildiğini haricen öğrenmemiz nedeniyle İlimiz Valisi Sayın Ali Fuat ATİK’e ziyaret gerçekleştirilmek ve bu kapsamda genel kurul ve seçimlerin etkinlik olarak değerlendirilmemesi gerektiği kendisine ifade edilmek istenmişti. Ancak kendisinin kurul toplantısında olduğu söylenmiş, saatlerce beklenilmesine karşın görüşülememiştir.

Merkezefendi 2 nolu İlçe Seçim Kurulu’na ilimizde konuyla ilgili karar alınıp alınmadığı sorulmuş, herhangi bir erteleme kararının olmadığı belirtilmiştir. Her ne kadar tarafımıza böyle bir karar tebliğ edilmemiş olsa da, Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Denizli İdare Mahkemesi’ne aynı gün dava açılmıştır. Mahkeme, davalı kuruma 5 günlük cevap süresi vermiş, ilgili karar davalıya 7 Ekim 2020 tarihinde tebliğ edilmiş, henüz yürütmeyi durdurma kararı verilmemiştir.

3 Ekim Ekim 2020 tarihinde daha önce alınan karar gereğince, 47.Olağan Genel Kurulumuzun toplanması için yeter çoğunluğun olmadığı yönünde tutanak tutulmuş, iş bu tutanak Merkezefendi 2. Nolu İlçe Seçim Kurulu’na 10-11 Ekim 2020 tarihinde Genel Kurul ve seçim yapılacağı belirtilerek, görevli memur ve sandık görevlisi istenmiş, seçim ile ilgili prosedür devam ettirilmiştir.

6 Ekim 2020 Salı günü Saat:12:00 de Denizli Barosu Hizmet Binası’nda Denizli Barosu Başkan adayları ile bir araya gelinip, toplantı yapılmış, Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulu iptal kararına yönelik tüm başkan adaylarının görüşleri ve varsa bu konuda önerileri alınmıştır.

KANUNA AYKIRI

06.10.2020 tarihinden önce diğer illerin Barolarına tebliğ edilen ‘’seçimlerinin yapılamayacağı’’ yönündeki İlçe Seçim Kurulu kararlarına karşı Barolarca Yüksek Seçim Kurulu’na ‘’tam kanunsuzluk’’ iddiasıyla itiraz edilmiş, bu tarihte (06.10.2020)  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 24 baronun yapmış olduğu başvuru da oy çokluğuyla 2020/457 sayılı kararı ile reddedilmiştir Sürecin tamamı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na, T.C. Anayasanın 135. Maddesine, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na açıkça aykırıdır. İdarenin yasa koyucu yerine geçip işlem ihdas etmesi de hukuki güvenilirlik ve kanunilik ilkesine aykırıdır. Aynı zamanda bu konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun yine ilimiz Sanayi Odası seçimlerine yönelik içtihat niteliğindeki kararı göz ardı edilerek, verilen karar YSK’nın kendisiyle çelişmesine neden olmuştur.

Tüm bu nedenlerle, İl Hıfzıssıhha Kurulun 02.10.2020 tarihli ve Merkezefendi 2 nolu İlçe Seçim Kurulu’ nun 07.10.2020 tarihli kararlarında Denizli Barosu 47. Olağan Genel Kurulunun 02.12.2020 tarihinden sonrasına ertelendiği,10-11 Ekim 2020 tarihinde yapılmasının hukuken mümkün olmadığı görülmüştür. Denizli Barosu Yönetim Kurulu 07.10.2020 tarihinde toplanarak, Genel Kurulun belirlenen tarihte yapılamayacağı yönünde oyçokluğuyla karar almıştır.

08.10. 2020 tarihinde Merkezefendi 2 nolu İlçe Seçim Kurulu’ nun 07.10.2020 tarihli Denizli Barosu seçimlerinin yapılma imkanının olmadığı içerikli 07.10.2020 tarihli ‘’E. 261300’’ sayılı yazısına karşın, baromuz tarafından TAM KANUNSUZLUK iddiasıyla Yüksek Seçim Kuruluna başvuruda bulunulmuştur.

Baroların Genel Kurul resmi süreçlerinin başlamasından bir gün önce, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yazısı üzerine alındığı belirtilen T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarihli “tavsiye” genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulları’nın 02.10.2020 tarihli kararlarıyla açıkça yasaya aykırı olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından da 02.10.2020 tarihli karar ile il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının karar alması halinde baro genel kurullarının yapılamayacağına dair hukuksuzluğa karşı yasal yollarla mücadelemizi sürdüreceğimizi, bu hukuk tanımazlığın seçme ve seçilme hakkını keyfi olarak ortadan kaldırması bakımından Baroları kamu kurumu niteliğini yok sayma, önemsizleştirme ve bölme çabasına her zaman karşı duracağımızı bir kez daha tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Baro Başkanı İlhan yasak kararının ardından siyasi parti kongrelerinin yapılmasını “Virüs kongre mi seçiyor” sorusu ile eleştirdi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.