Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

EMEKÇİ KADINLARLA BİRARADA

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Sarayköy’de yevmiyeyle çalışan kadın üreticileri ziyaret etti.

EMEKÇİ KADINLARLA BİRARADA
08 Mart 2021 - 16:16

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, emeğiyle, alınteriyle sağlıklı güvenilir gıdaya erişmemizdeki kadın emekçileri, üreten Türkiye’de emeğini ortaya koyan ancak karşılığını alamayan Sarayköylü kadınları ziyaret etti. 8 Martta kadın emeği vurgusu yapan Gülizar Biçer Karaca, çizmeleri çekti, suyun içinde sebzeleri temizleyen, satmak için uğraşan yevmiyeyle çalışan kadınların sıkıntılarını dinledi.

MARKETLERDE EN AZ 5 LİRA, ÜRETİCİNİN EMEĞİNİN SATTIĞI RAKAM 1 TL!

Soğuk sıcak, gece gündüz demeden yetiştirdikleri, suda temizledikleri ıspanakları 1 ile 2 liradan satabildiklerini belirten kadınlar, yevmiyeyle çalıştıklarını, marketlerde en az 5-6 liradan satılan ıspanak ve sebzeleri 1 ila 2 liradan vermek durumunda kaldıklarını, geçen yıldan bu yana artan maliyetlere rağmen fiyatın değişmediğini, salgından olumsuz etkilendiklerini anlattı.

NASIRLI ELLERİNİ GÖSTERDİLER, YEVMİYEYE GİTMEZSEK AÇ KALIRIZ

Ellerinin nasırlarını gösteren kadınlar sabah 5’te tarlada çalışmaya başladıklarını, saat 1’e dek çalıştıklarını anlatan kadınlar, günde 80 lira için 65 yaşında yevmiyeyle çalışmaya mecbur kaldıklarını söyledi. Gitmesek aç kalırız, ihtiyaçlarımızı göremeyiz, bizim yerimiz yok, yevmiyeye giden kadınlar dertlerini CHP’li Gülizar Biçer Karaca’ya anlattı. Kadınlar bize de maaş bağlayın talebinde bulundu.

MAAŞ BAĞLAYIN DİYEN TARIM İŞÇİSİ KADINLARA GÜVENCE SÖZÜ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bugüne dek yok sayılan kadının emeğinin karşılığının CHP iktidarında olacağının sözünü verdi, kadın emeği karşılıksız kalmayacak diyerek Dünya Emekçi Kadınlar günü mesajını üreticilerin yanından paylaştı. Biçer Karaca “Tarımda çalışan kadınların çoğu ücretsiz aile işçisi durumunda… Yevmiyeyle yıllardır çalışan kadınlar ise güvenceden yoksun… Oysa ki salgının yükünü kadınlar sırtlanıyor. Emeklerinin karşılıksız kalmaması için çalışmak, hepimizin sorumluluğu… TBMM’de yasa tekliflerimiz, önergelerimiz bekletiliyor. Son olarak kadın yoksulluğunun araştırılması için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla teklif verdim. Kadınlar için kadınlarla birlikte mücadeleye devam” mesajını verdi.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.