Haberci Kuş

EKONOMİK PAKETLERDE ÇİFTÇİLERİMİZE YER VERİLMELİ

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Haberci Kuş’un sorularını yanıtladı. Gemici salgın döneminde çiftçinin değerinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.

EKONOMİK PAKETLERDE ÇİFTÇİLERİMİZE YER VERİLMELİ
99
18 Nisan 2020 - 17:08

Başkan Gemici açıklamasında önceki kriz dönemlerini hatırlatarak; “Vatandaşımız kriz dönemlerinde genellikle güvenli liman olarak bilinen yatırımlara yöneldiler. Kimi altına kimi dolara. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü ile dünyada değişen bir sistem olduğunu görüyoruz. Artık altından kıymetli olan gıda ve tarım” dedi.

Gemici geçtiğimiz hafta sonu uygulamaya sokulan sokağa çıkma yasağında hazırlıksız yakalandıklarını kaydederek; “Geçtiğimiz hafta hazırlıksız yakalandık. Yoğun bir ekim dönemindeyiz. Kekik ve tütün için kritik bir dönem. Çiftçimizin çapa ve ot temizlikleri devam etmekte. Sulu tarım yapılan alanlarda pamuk ekilişleri hızlı bir şekilde devam ediyor. 1. Ürün dane mısır ekilişleri sürmekte, Yonca hasatlarımız devam ediyor. Bu süreçte mağduriyet yaşanmaması için bakanlığımıza talepte bulunduk ve bu taleplerimiz karşılıksız kalmadı. Denizli Milletvekillerimizin de sesimizi duyurma konusunda vermiş oldukları destek için bir kez daha teşekkür ediyorum. Salgın ile birlikte değişen dünya düzeninde çiftçinin değeri bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. O sebeple bu hafta sonu tekrar uygulamaya sokulan sokağa çıkma yasağından çiftçilerimiz muaf oldu.

Sık sık yağmur yağışı bu dönem gözlenmiş olsa bile geçtiğimiz seneye oranla metreküp olarak %25 düşüş yaşandı. Bizim bu sebeple tohum ile toprağı vakit kaybetmeden buluşturmamız gerekmekte. Her kaybedeceğimiz saat bizlere gün, günler ise haftalar olarak dönecektir. Gıda güvencesi olması için çiftçimizin daha iyi şartlar altında çalışabilmesi lazım.

Bu sebeple çiftçimizin önemini sizler aracılığıyla bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Salgın sürecinde açıklanan ekonomik paketlerde çiftçimize yer verilmemesi bizleri üzmüştür. Çiftçilerimiz için acilen çalışmaların hızlandırılması ve desteklerin arttırılması gerekmektedir.” sözlerine yer verdi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.