Haberci Kuş

DÜNYANIN TANIDIĞI DENİZLİLİ FİRMADA AYRILIK

Dünyanın tanıdığı dev Türk firmalarından biri olan Er –Bakır ‘ın güçlü ortakları Erikoğlu ve Abalıoğlu Aileleri, ayrılmaya karar verdiler. İş dünyasına bomba gibi düşen bu habere göre, Ahmet Nuri Erikoğlu Holding, Er-Bakır ve bağlı şirketi Başak Metal’deki Abalıoğlu Ailesi’ne ait hisselerini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurusu kesinleşti.

DÜNYANIN TANIDIĞI DENİZLİLİ FİRMADA AYRILIK
817
29 Haziran 2020 - 7:24

Dünya Gazetesi yazarlarından Kerim Ülker’in, ‘Perde Arkası’ adlı köşesinde gündeme getirdiği konuyla, Ülker, satış öyküsünü “Erikoğlu, Er-Bakır’da ortağı Abalıoğlu’na ait hisseleri satın almak için masaya oturdu” başlığıyla kaleme aldı…

İşte o yazı:

“Türkiye’nin en büyük elektrolit bakır tel üreticilerinden Er-Bakır, Denizli’nin de en önemli sanayi kuruluşlarının başında yer alıyor. 2018’de 5.5 milyar liralık cirosuyla Anadolu’nun en büyük 3’üncü sanayi şirketi olan Er-Bakır, faaliyetlerini kurucu aileler Erikoğlu ve Abalıoğlu’nun sahipliğinde sürdürüyor. 1981’de küçük bir işyeri olarak kurulan, 1984 yılında Ahmet Nuri Erikoğlu ile yakın arkadaşı ve dünürü Cafer Sadık Abalıoğlu ile birlikte ortaklığa dönüşen Er-Bakır’da önemli bir satış sürecinin startı verildi.

Ahmet Nuri Erikoğlu Holding, Er-Bakır ve bağlı şirketi Başak Metal’deki Abalıoğlu Ailesi’ne ait hisselerini devralmak için resmi işlemlere başladı. Rekabet Kurumu’na başvuran taraflardan Ahmet Nuri Erikoğlu Holding, Er-Bakır’da hissesi bulunan Abalıoğlu Holding, Mehmet Ali Abalıoğlu, İsmet Abalıoğlu, Meral Abalıoğlu, Benay Abalıoğlu, Oğuz Abalıoğlu, Ahmet Abalıoğlu, Beril Abalıoğlu Özharat, Cafer Sadık Abalıoğlu ve Beyza Çaputçu’ya ait hisseleri devralmak istiyor.

Anlaşma tamamlanır ve onaylanırsa, Türkiye’nin en büyük metal şirketlerinden olan Er-Bakır’ın kaptan köşküne Ahmet Nuri Erikoğlu Holding oturacak.

ABD’de 70 milyon dolarlık yatırım yaptı

39 yıl önce kurulan Er-Bakır, ilk ihracatına 1985’te Irak ve İran’a yaparak başladı. Şu anda 5 kıtada 60 ülkeye satış yapan Er-Bakır, 1988 yılında ABD’de CN Wire isimli bir firma kurdu. Ardından yatırım kararı alan Er-Bakır, ABD pazarında kalıcı olabilmek amacıyla New Mexico eyaletinin Santa Teresa şehrinde 70 milyon dolarlık yatırımla, Türkiye’nin ABD’de yaptığı en büyük yatırımlardan birini hayata geçirdi. Üretim kapasitesi 27 bin ton olan bu tesisin 2018 cirosu ise 170 milyon dolar, çalışan sayısı ise 190 kişi.

Türkiye’nin en büyük 24’üncü sanayi şirketi

2017 ve 2018 yılında bakır- magnesyum, bakır-kalay ve bakır-gümüş alaşımlarının üretimine yönelik kapasite artışı yatırımı yapan Er-Bakır’ın Denizli’de 128 bin metrekarelik açık, 77 bin metrekarelik kapalı alana sahip bir tesisi bulunuyor. Bu tesiste çalışan sayısı ise 720. Yılda yaklaşık 190 bin ton üretim yapan Denizli’deki fabrikada 4 bin civarında farklı ürünün üretimini gerçekleştiriyor. Er-Bakır, ihracatta da önemli bir yere sahip. Üretiminin yüzde 70’ini yurtdışına yönelik yapan şirketin ihracattaki büyüklüğü ise 663 milyon dolar.

2018’de İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 listesinde 30’uncu olan şirket, 2019’da da 24’üncü sırada yer aldı.

Kaynak: Dünya Gazetesi – https://www.dunya.com/kose-yazisi/erikoglu-er-bakirda-ortagi-abaliogluna-ait-hisseleri-satin-almak-icin-masaya-oturdu/473775

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.