DENİZLİ’DE TRAFİK KAZASI KURBANI, ORGAN BAĞIŞIYLA HAYAT KURTARDI

Geçirdiği trafik kazası sonucu hastanede sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybeden 45 yaşındaki Hatice Uzunca’nın karaciğeri, Denizli Devlet Hastanesi’nde alınarak İzmir’de organ bekleyen bir hastaya umut oldu.

  • 09 Temmuz 2024 - 23:10
  • Son Güncelleme : 09 Temmuz 2024 - 23:14

30 Haziran’da trafik kazası geçiren Hatice Uzunca, Denizli Devlet Hastanesi’ne getirildi. Burada yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Anestezi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı. Yoğun bakımdaki tüm müdahalelere rağmen, Uzunca’nın 6 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Denizli Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi, aile ile yaptığı görüşmeler sonunda Hatice Uzunca’nın organlarını bağışladı. İzmir’den gelen ekipler tarafından karaciğeri alınarak, İzmir’de organ bekleyen bir hastaya gönderildi.

Türkiye’de 33 Bin Hasta Organ Bekliyor

Hatice Uzunca’nın ailesine baş sağlığı dileyen ve organ bağışında bulundukları için teşekkür eden Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı 2023 verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 33 bin hasta organ beklemekte olup her organ bağışı bu hastalara yeni bir hayat olmaktadır. Denizli’de 2023 yılında 29 beyin ölümüne karşılık 9 organ bağışı, 2024 yılında ise bugüne kadar 15 beyin ölümüne karşılık 5 organ bağışı gerçekleşti. Hatice Uzunca’nın ailesi acılarını bir kenara bırakarak, organ bağışında bulundular ve 1 hastaya umut oldular. Onlara duyarlılıkları ve bu örnek davranışlarından dolayı şükranlarımı sunuyor, baş sağlığı diliyorum. Müdürlük olarak ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat Projesi’ ile organ bağışında farkındalık oluşturmak ve bağış sayılarını arttırmak hedefiyle yola çıkmıştık. Projemizi sürdürüyoruz ve Denizli’de Organ Bağışı Birimlerimizle vatandaşlarımıza organ bağışının önemini anlatmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızı da bu konuda duyarlı olmaya ve organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Çünkü her bağış, organ nakli bekleyen hastalar için yeniden bir yaşam umudu olmaktadır” dedi.