Haberci Kuş

ÇİFTÇİLERİN TÜM BORÇLARI SİLİNSİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca toplumun farklı kesimlerini dinlemek devam ediyor.

ÇİFTÇİLERİN TÜM BORÇLARI SİLİNSİN
179
20 Mayıs 2020 - 9:34

Denizli’de tarlalarda, ilçelerde ürünleri elinde kalan çiftçiyi ziyaret eden Gülizar Biçer Karaca çiftçilerin sorunlarıyla ilgili açıklamada bulundu. ‘Çiftçi borçlarının silinmesi için CHP olarak çağrımızı yineliyoruz.’ 

ÇİFTÇİ DEVLETTEN HER YIL ALACAKLI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla çiftçilerimizin borçlarının silinmesi çağrısını hatırlatan CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,   ‘ Çiftçilerimizin borçlarının silinmesi için sayın Genel Başkanımızın çağrısıyla üretimi sağlayan çiftçilerimizi korumak adına tüm borçlarının silinmesi gerekir. Genel Başkanımızın da dediği gibi 2006’da çıkarılan Tarım Kanunun 21. Maddesine göre  Tarım Kanunu çıkardı. 21. maddesine göre, milli gelirin her yıl en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilecekti. Hiçbir zaman yüzde 1’i verilmedi. Geçen 13 yılda tarımsal destek için ayrılan kaynak, Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1’i yerine yüzde 1’in yarısı oldu hep. Saray iktidarı çiftçilerimizi görmezden geliyor. Yasanın gerekleri yerine getirilmiyor ve çiftçi her yıl devletten alacaklı konuma düşüyor.’dedi. 

BORÇLARIN SİLİNMESİ İÇİN GEREKLİ YASAL DÜZENLEME YAPILMALIDIR.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, korona salgını döneminde tarımda kendine yeterliliğin çok önemli olduğunu bir kez daha anlaşıldığını belirtti. Çiftçileri korumaya yönelik politikaların önemine dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca ‘2019 yılı verilerine göre Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçimizin bankalara 119 milyar 331 milyon, Tarım Kredi Kooperatifi’ne 10 milyar TL olmak üzere toplam 130 milyar lira borcu var. Borç batağında olan çiftçilerimizin üretime devam etmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Üretimden vazgeçen çiftçi sayısı her geçen artıyor. Ülkemiz bu gidişle tarımda riskli ülkeler haline gelecektir. Bir an önce çiftçilerimizin borçları için parlamentonun toplanması ve borçlarının silinmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekir. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek için tarım sigortası primleri hazineden ödenmeli ve pandemi sigorta kapsamına alınmalı.’ dedi. 

ÜLKEMİZİ TARIMDA DAHA İLERİ TAŞIYABİLİRİZ. 

Denizli’nin ülkemiz için üretimin başkenti sayılabilecek bir kent olduğuna dikkat çeken Gülizar Biçer Karaca ‘Kekik, tütün ve tarımsal sanayide kullanılan üzümde birinci olan, sofralık çekirdeksiz üzüm, kavun ve adaçayı üretiminde ikinci sırada yer alan Denizlili çiftçilerimiz için de borçlarının silinmesi, başta Denizli olmak üzere ülkemizi tarımsal üretimde daha ileriye taşıyacaktır’ dedi

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.