AVDANLILARIN ÇED İPTALİ DAVASININ DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Denizli'nin Tavas ilçesi Avdan halkının Avdan Madencilik Şirketinin kömür ocağı genişletmesine ilişkin ÇED Gerekli Değildir kararına karşı açtığı davanın duruşması Denizli 1. İdare Mahkemesinde görüldü.

  • 11 Haziran 2024 - 13:54
  • Son Güncelleme : 11 Haziran 2024 - 13:56


Tarafların dinlendiği duruşmanın ardından karar taraflara 2 hafta içinde tebliğ edilecek. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Avdan Madencilik Şirketine karşı açılan davada bilirkişi heyeti ziraat mühendisliği açısından yapılan değerlendirmede olumsuz görüş bildirmişti. 

İLİÇ ÖRNEĞİ ORTADA!

Duruşmaya Büyük Menderes Çevre ve Ekoloji Derneği, TMMOB Denizli İKK, Avdan Platformu, Avdan Muhtarı ve Avdanlılar katıldı. Duruşmada konuşan Avdanlı Hatice Kocalar, "Ben bu tarlalarda 8 çocuk büyüttüm. Şirket bize para teklif etti kabul etmedik. Biz doğamızı, toprağımızı seviyoruz" dedi. Avukat Onat Ötnü, Avdanlıların şirkete karşı mücadelesinin eskiye dayandığını belirterek şöyle konuştu; "Daha önce termik santral yapılmak istendi. Köylüler buna karşı açtığı davayı kazandı. Eğer şirket kömür ocağı faaliyetini genişletirse Avdan diye bir köy kalmayacak! Davamızın kabulünü talep ediyoruz!" Av. H. Ozan Orpak da " Biz 6 Şubat depreminde varımızı yoğumuzu deprem bölgesine yollamak için uğraşırken şirket burada zeytin ağaçlarını katletti. Zeytin Koruma kanununu tanımadı. Danıştay 6. Dairenin kamulaştırmaya karşı verdiği karar var. Avdan halkı ve Türkiye tarımı için davamızın kabulünü talep ediyoruz" diye konuştu. Av. Yağmur Yalçın ise bilirkişi raporuna değinerek "Raporun birçok bölümünde 'Bilimsel yöntemlerin esas alınarak' şeklinde şerh düşülmesi var. Biz biliyoruz ki şirketler aşırı kâr elde etmek için bu yöntemleri hiçe sayıyor. İliç madeninde yaşanan faciada gördük. Şirketlerin tarımı, doğayı nasıl katlettiğini biliyoruz. Ayrıca Ziraat Mühendisliği açısından yapılan değerlendirmede olumsuz görüş bildirildi. Yalnızca bu bile dikkate alındığında ÇED iptal edilmeli" ifadelerini kullandı. Şirket müdahil avukatı konuşmasında kömür ocağı faaliyetinin tarımı etkilemeyeceğini iddia etti. 

"BURAYA HAK ARAMAYA GELDİK"

Duruşmanın ardından adliye önünde konuşan 75 yaşındaki Hatice Kocalar "Buraya hak aramaya geldik. Hakkımıza hukukumuza sahip çıkmaya, itiraz etmeye geldik buraya. Topraklarımızı vermeyeceğiz. Hakkımızı vermezlerse Anayasa Mahkemesine kadar gideceğiz" diye konuştu.