Haberci Kuş

YÜZ BİNLERCE KİMLİK BİLGİSİ ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA SATILMIŞ

Ankara Siber Şube Müdürlüğü Denizli’nin de içinde bulunduğu 8 ilde operasyon gerçekleştirdi. Operasyon sonucunda Türk vatandaşların kimlik bilgilerine ulaşarak üçüncü şahıslara satan çetenin fişi çekildi.

YÜZ BİNLERCE KİMLİK BİLGİSİ ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA SATILMIŞ
348
13 Temmuz 2019 - 16:56

Ankara’da siber suçlarla mücadele şube müdürlüğü’nün yürüttüğü soruşturmada dünyanın en büyük GSM firmasına ait kurumsal şifreyi yasa dışı yollarla ele geçirip Türk vatandaşlarının tamamına ait MERNİS bilgilerine ulaşarak T.C. numarasını, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres, anne kızlık soyadı, anne baba isimleri, doğum yeri gibi bir çok bilgi ile sahte kimlikler alıp bankalardan hesap açan ve bahis sitelerinde hesaplar açan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi.

Tahkikat sonucunda Mehmet Ali S., Ahmet Y., Emine Y., Furkan H., Buğra D., Alperen Ç., Sedat A., Fatih N., Ökkeş Hulusi Y., Veli U., Engin A., Berat U., Kemal A., Mehmet Mete V., Nuh Naci B., Muammer A. isimli 16 şüpheli Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Karabük, Denizli, İstanbul, Kırklareli olmak üzere toplamda 8 şehirde düzenlenen operasyonla yakalandı.

Operasyon sonucunda elde edilen bilgiler ise şok etkisindeydi. 50 milyon kişiye ait kimlik ve adres bilgisi ayrıca dünyanın en büyük GSM firmasının sorgulama sayfasına ait 100 binlerce kimlik bilgisinin yasa dışı yollarla üçüncü şahıslara satılmıştı.

Operasyon sonucunda yakalanan şahısların 7 kişi çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı, 9 şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.