Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

VEKİL ÖZTÜRK: ÇİFTÇİNİN DURUMU NE OLACAK?

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesinde bulundu.

VEKİL ÖZTÜRK: ÇİFTÇİNİN DURUMU NE OLACAK?
04 Mart 2021 - 17:23

”Geçtiğimiz yıl zarar eden ve bu yıl da arazisinin yüzde 50’sinde kuru tarım yapabileceği kararının geç alınması nedeniyle ek zarara uğrayacak çiftçinin durumu ne olacaktır. Mağdur olan çiftçilerimize bir destek paketi sağlanacak mıdır?” sorularını ileten Yasin Öztürk konuyu soru önergesi ile meclise taşıdı. Milletvekili Öztürk, “Denizli’de tarım üretimi yapan çiftçilerimiz, 2020 yılında DSİ’ye sulama ücretini ödemelerine rağmen, DSİ’den “su olmaması” gerekçesiyle 2. Sulama hizmetini alamamış, ürünlerinin tarlada yanması sonucu büyük zararlara uğramışlardır. DSİ tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Denizli Işıklı Barajındaki su rezervi 2020 yılı Ocak ayına göre yüzde 29 oranında azalmıştır. Denizli Valiliği Mart ayında aldığı bir kararla, kuraklıktan kaynaklı Işıklı Gölü’ne yeterli su gelmemesi nedeniyle bölgede kuru tarım yapılacak alanın yüzde 50 oranında arttırıldığını sulama birlikleri vasıtasıyla üreticilere duyurmuştur. Dinar, Çivril, Çal ve Baklan ilçelerinin sulama yaptığı bölgede 527 bin dekar tarım arazisi bulunmaktadır. Bu doğrultuda; Denizlili tarım üreticilerimizin kuraklıktan kaynaklanan su sıkıntısı nedeniyle geçtiğimiz yıl yaşadığı ürün kaybı ve toplam zararı ne kadardır?  Denizlili çiftçilerimiz ocak-şubat ayı itibariyle kuru tarıma başlamış, arazilerinin yüzde 25’inde kuru mahsul ekimini tamamlamışlardır. Sulama sıkıntısı yaşanacağı bilinmesine ve kuru tarım ekim sezonunun bitmesine rağmen, kuru tarım yapılabilecek arazi oranının yüzde 50’ye yükseltilmesi kararı neden geç alınmıştır? Mart ayından sonra kuru tarım için ekim yapamayan çiftçi, arazisinin yüzde 25’ini boş mu bırakacaktır?  Sulama sıkıntısı nedeniyle çiftçinin yeraltı suyu kullanımı serbest bırakılmış mıdır? Yeraltı suyu kullanımı nedeniyle üreticiden kullanım bedeli tahsil edilecek midir? Denizlili üreticilerin sulama sorununu çözebilmek üzere alınan tedbirler nelerdir? DSİ tarafından, akıllı sulama ve kapalı devre sulama sistemine geçilmesi için yapılan bir çalışma bulunmakta mıdır? Bu sistemlerin hizmete sunulması için ne kadar yatırım gerekmektedir? Denizlili çiftçimizin geçtiğimiz yıl zarar ettiği ve bu yıl da arazisinin yüzde 50’sinde kuru tarım yapabileceği kararının geç alınması nedeniyle uğrayacağı ek zarar da dikkate alınarak, bölge üreticilerine yönelik bir destek paketi açıklanması düşünülmekte midir?” diye sordu.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.