Haberci Kuş

UĞULTULU DEPREMİN NEDENİ BELLİ OLDU

Denizli’de sabah 04.15’de 3.4 kilometre derinliğinde 1.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

UĞULTULU DEPREMİN NEDENİ BELLİ OLDU
2.028
11 Ocak 2020 - 6:01

Merkez üssü Denizli şehir merkezi olan deprem bir çok vatandaşta korku yarattı. Depremi hisseden Denizlili vatandaşların sosyal medyada en çok konuştukları konu ise deprem esnasında duydukları sesti. Herkesin büyük bir uğultu duyduğunu söylediği depremde ortaya çıkan gizemli sesin nedeni ortaya çıktı.

Depremin meydana geldiği saatte şehir gürültüsü olmaması ve depremin derinliğinin yüzeye yakın olmasının etkisiyle deprem esnasında duyulan ses şu şekilde açıklandı. Depreme neden olan yanal basınç yeri yamularak kabarıp şişmesine neden olur, bu kabarma 10-15 cm e kadar ulaşabilir, bu bölgede ilk 300 metre derinlikte, bol çatlaklar oluşur, gözeneklilik ve geçirgenlik artar, yapısal ayrışmalar başlar ve bu bölgede dışa doğru radon, karbondioksit, metan gazı, radyasyon, ısı, titreşim ve ses yayılmaya başlar. işte depremde duyulan uğultu bu seslerdir. yer yüzünde binalarda sarsıntı nedeni ile oluşan kimi sesler bu yer altından gelen sesleri bastırabilir duyulmamasını sağlayabilir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.