Haberci Kuş

SİVAS KATLİAMI DENİZLİ’DE UNUTULMADI

2 Temmuz 1993’te ‘Sivas Katliamı’ olarak tarihe geçen Madımak Oteli’nin ateşe verilmesinin üzerinden 27 yıl geçti. Denizli’de Candoğan Parkı’nda gerçekleşen basın açıklamasında Sivas Madımak Katliamına tepki gösterilirken katliamda ölenler anısına saygı duruşu yapıldı.

SİVAS KATLİAMI DENİZLİ’DE UNUTULMADI
133
02 Temmuz 2020 - 17:46

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri Denizli Şubesi çağrısı ile gerçekleşen basın açıklamasına sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Dernek Başkanı Erkan Aras, “Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında kadınlarımız, çocuklarımız, semah dönen canlarımız 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının tekbirler eşliğinde yakılarak, hayatını kaybettiği katliamı üzüntüyle anıyoruz” dedi.

“O gün Sivas’ta insanın insanca yaşaması için mücadele eden canlara kıyılmamıştır. O gün Sivas, Madımak Oteli’nde insanlık yakılmıştır, Ateş su utanmış halk düşmanı yobazlar utanmamıştır” ifadelerini kullanan Aras şöyle devam etti: “Sivas katliamı, Türkiye’nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasiye, halkların kardeşliğine, eşitliğe, özgürlüğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir. Ülkemize kurulan emperyalist tuzakları bütün açıklığıyla görüyoruz. Bu tuzağa düşmemek için bütün insanlığı bu yobazlığa tekrar kurban vermemek için o zihniyetle her alanda ve her koşulda mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Maraş, Çorum katliamları gibi geçen Sivas Katliamının da gizlenmiş faillerinden ve azmettiricilerinden hesap sorulmadığını hatırlatan Aras: “Sivas davasının zaman aşımına uğraması için elinden geleni yapanları çok şükür halkımıza zarar gelmemiştir diyenleri ve zaman aşımı kararını hayırlı uğurlu olsun diyenleri asla unutmadık unutmayacağız unutturmayacağız” dedi.

Basın açıklamasının emniyet tarafından drone ile takip edildiği ise dikkatlerden kaçmadı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.