Haberci Kuş

Sarayköy’ün Gurur Günü 101 Yaşında

Sarayköy, Milli Mücadele’ye katılışının 101. yıl dönümünü törenlerle kutladı. Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “1919’dan bugüne kadar, aradan geçen yıllar vatan, millet, bayrak ve devlet sevgimizi katlamış, perçinlemiş ve yüreklerden sökülemez bir aşka dönüştürmüştür” dedi.

Sarayköy’ün Gurur Günü 101 Yaşında
94
24 Mayıs 2020 - 12:07

Sarayköy, 24 Mayıs 1919’da tarihe altın harflerle yazılan Milli Mücadele’ye katılışın 101. yıl dönümünü koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sade bir törenle kutladı. Atatürk Parkında düzenlenen törene Sarayköy Kaymakamı Hasan Raşit Taşkın, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Murat Atak, İlçe Askerlik Şubesi Başkanı Mehmet Kürşat Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Küçükyalım, Sarayköy Belediyesi meclis üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Başkan
Özbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu,
İstiklal Marşı okundu.

Sarayköy’ün
Milli Mücadele’ye katılışının 101. Yıl dönümü ile ilgili konuşma yapan Başkan
Özbaş, “1919’dan bugüne kadar, aradan geçen yıllar vatan, millet, bayrak ve
devlet sevgimizi katlamış, perçinlemiş ve yüreklerden sökülemez bir aşka
dönüştürmüştür.  Her zaman anlatmaktan
gurur, mutluluk ve övünç duyduğum bir konu vardır. 101 yıl önce belediye
meydanındaki kuyunun etrafında toplanarak düşmana dur demek için harekete geçen
şanlı ecdadın torunları olan Sarayköylüler, 15 Temmuz hain darbe girişiminde de
aynı milli ruhla Milli Mücadelemizin sembolü Efe heykelinin etrafında toplanmış
ve bu vatan üzerinde farklı hesaplar yapan maşalara, teröristlere dur demiştir.
Rabbim bir daha o günleri yaşatmasın inşallah” dedi.

Başkan
Özbaş, “Bu duygu ve düşüncelerle, yoğun bir şekilde mücadele ettiğimiz
Koronavirüs salgınının bir an önce son bulması dileğiyle Sarayköyümüzün Milli
Mücadeleye katılışının 101. yılını kutluyor, tüm hemşehrilerimizin mübarek
Ramazan Bayramını tebrik ediyorum” diye konuştu.

Çelenk sunma
töreninin ardından Milli Mücadele kahramanlarının kabristanları ve şehitlikler
ziyaret edilerek dua edildi.

MÜCADELENİN TARİHÇESİ

15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal ederek Aydın, Nazilli ve Sarayköy’e doğru ilerlemeleri karşısında Sarayköy Heyet-i Milliyesi zaman kaybetmeden harekete geçti. Müftü Ahmet Şükrü Yavuzyılmaz, Sarayköy ve civarında eli silah tutabilen herkesi topladı. Bu girişim sayesinde toplanan gönüllü kuvvet, Menderes Köprüsünü ve havalisini koruyarak, düşmanın ilerlemesini ve Denizli’ye girmesini engelledi. Bu günün anısı ve Sarayköylü vatanseverlerin gösterdiği kahramanlık nedeniyle bir efe heykeli yaptırılarak her yıl 24 Mayıs günü “Sarayköy’ün Milli Mücadeleye Katılım Günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.