Haberci Kuş

SABAH TUTUKLUĞUNDAN KURTULUŞ REÇETESİ

Sabahları uyandığınızda omuzlarınızda o yük varmışçasına hissettiğiniz ağırlık hissinin tamamen eklemlerinizdeki hareketsizlikten olduğunu biliyor muydunuz? Peki daha yataktan kalkmadan eklemlerinizi esnetip o yükü atabileceğinizi?

SABAH TUTUKLUĞUNDAN KURTULUŞ REÇETESİ
Gizem Özlü
Gizem Özlü( ozlugizem1989@gmail.com )
256
20 Eylül 2019 - 16:15

Yatak yogası!

Daha doğrusu yatakta rahatça uygulayabileceğimiz basit yoga pozları çözümünüz olacak.

Yoga dediğimizde gözümüze hemen o fazla esnek yogilerin zorlu pozisyonları geliyor ama yoga aslında fiziksel açıdan her yaştan insanın kendine göre düzenleyerek uygulayabileceği bir esnetme hareketleri kombinasyonudur.

Şimdi o pozları açıklamaları ile inceleyerek yarın sabah uygulayacak kadar ezberleyelim ve sabah tutukluklarına elveda diyelim


Sırtınızı uzatın ve servikal omurganızdaki gerginliği serbest bırakın. Nefes alın, tutun. Omuzlarınızı kulaklarınızın altında tutarak kafanızı yükseltin. Kafanızı indirin ve nefesinizi verin.

Karnınızın üzerine yatın ve birkaç kobra pozu yapın. Dirsekleriniz size doğru sıkıştıkça göğsünüzü ileri doğru uzatın.

Omuzlarınızdaki gerilimi atmak ve ısınmak için kollarınızı daire şeklinde çevirin. Sonra ayağa kalkıyoruz, avuç içi dışa dönük nefes alıyoruz. Dağ pozu, güçlü durmamız için bize destek olacaktır. Bu poz, kendinizi takdir etmede, büyümenizde ve hayata karşı ayakta durabilmenizde size yardımcı olacaktır.

Bu zehir arındıran duruş, sindirim ve sinir sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Bükülmeyi her iki tarafta da tekrarlayın.

Rahatça oturun. Sırtınızı dik tutun ve ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun. Gözlerinizi  kapatın ve nefes alın. Bu zamanı meditasyon yapmak için kullanın, gününüz için bir amaç belirleyin. Eğer bu pozisyon sizin için rahatsız edici ise bacaklarınız arasına küçük bir yastık koyun ve yere denk gelen kemiklerinizi buraya yerleştirin.

Pozu uygulamak için dizlerinizi kırın ve ayak topuklarınızdan destek alarak dizleriniz bitişik şekilde çömelin. Bacağınızın üst kısmı katlanırken parmak uçlarınızla ileri doğru yürümeye başlayın. Alnınızın yere gelmesini sağlayın, topuğunuzu kalçanıza doğru getirin. Alnınız zemine erişemiyorsa bir yastıkla desteklemekten çekinmeyin. Kollarınız zorlanmayacaksa, başınızın üstünden uzatarak rahatlatın. Ancak omuzlarınızda gerginlik veya ağrı hissederseniz kollarınızı vücudunuzun yanına uzatın ve omuzlarınızı rahatlatın. En rahat pozisyonu bulmak için dizlerinizin arasındaki mesafeyle oynamaktan çekinmeyin.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.