Haberci Kuş

RAKAMLAR 24 SAATİ NASIL ANLATTI

Yazımızın içeriğini oluşturacak veriler 17 Nisan 2020’ye aittir. Veriler akşam açıklandığı için değerlendirmelerimizi daha fazla vatandaşımıza ulaşması açısından bir gün sonra yapıyoruz.

RAKAMLAR 24 SAATİ NASIL ANLATTI
Kubilay Gökberk Özcanlı
Kubilay Gökberk Özcanlı( gokberkozcanli@gmail.com )
92
18 Nisan 2020 - 17:56

11 Mart 2020 günü ülkemizde ilk vaka resmi olarak açıklanmıştı. Yaklaşık bir aydır ülkemizde devam eden bir salgın ile mücadele etmekteyiz. Açıklanan resmi verilere göre istatistiksel analizler ve çıkarımlar yapabiliyoruz.

17 Nisan 2020 gününün Türkiye için istatistiksel olarak pandemi analizini gerçekleştireceğiz.

Yapılan 40.270 test sonucu tespit edilen vaka sayımız 4353 kişi olarak açıklandı. Günlük olarak yapılan testleri, pozitif olarak tespit edilen vaka sayısına böldüğümüzde pozitif vaka oranımız, ilk defa günlükte %10 seviyesine indi, toplamda da azaldı. Pozitif vaka oranımızı, toplam yapılan testler ilene kadar kişiyi pozitif olarak tespit ettiğimize bölerek hesaplıyoruz.

Yukarıda gerçekleşen 10. Ölümden sonra, ölümlerin seyir grafiğini görmekteyiz. Türkiye 17 nisan 2020 itibariyle 126 yeni ölüm raporladı. Bu sayıyla birlikte toplam ölüm sayımız 1769 kişiye yükselmiş durumda. 126 yeni bildirilen vatandaşımız birlikte toplam ölüm oranımız arttı. İspanya, İtalya gibi görece nüfus yaş ortalaması yüksek ülkelere nazaran nüfusumuzun yaş ortalamamızın genç olması ölüm oranları ile yakından ilişkili. Bir ülkenin nüfusu ne kadar genç olursa, mevcut virüs ile mücadelesi o denli kolaylaşacaktır.

Yukarıda yapılan testler sonucu pozitif olarak tespit edilen vakalar ile bu vakaların nasıl sonuçlandığına ilişkin iki grafiğimiz bulunuyor. Bunlardan ilki gerçekleşen ölümlerin, hastalığı yenen kişiler ile birlikte gösterildiği yeşil ve kırmızı  eğrilerin bulunduğu grafik. Ülkemizde iyileşen hasta sayımız 17 nisan itibariyle 1542 artarak toplamda 8631 olarak gözüküyor. İyileşme oranımız ciddi miktarda yükseliş gösteriyor. Bu da dolaylı olarak sağlık sistemimizin aktif olarak çalışmakta olduğunu ve salgınla iyi mücadele edebildiğini göstermekte.

Hemen altında bulunan kırmızı ve siyah iki eğri ile gösterdiğimiz grafiğimiz ise vakaların ve ölümlerin katlanma sürelerini gösteren grafik. Vakaların ve ölümlerin katlanma süreleri şu anlama geliyor, bugün tespit ettiğimiz ve sahip olduğumuz toplam hasta sayısının iki katına ne kadar süre içerisinde ulaşıyoruz. Aynı şekilde ölümler için geçerli bir durum. Vakaların ve ölümlerin katlanma süreleri ne kadar yüksek olursa salgın ile o kadar iyi mücadele ediliyor anlamına gelir. Ülkemizde 17 nisan 2020 itibariyle ölüm oranı arttı, ancak artış hızı 4 gün sonra düştü, vakaların katlanma süresi azalma eğilimindedir.

Yukarıda toplam üç grafiğimiz bulunuyor. Bunlardan en üstte sütun şeklinde gösterdiğimiz grafiğimiz tüm verileri (günlük yeni vaka, toplam vaka, toplam ölüm ve toplam iyileşen) sayılarını gösteriyor. Sol altta bulunan grafiğimiz ise yapılan tüm testlerin ne kadarının pozitif vaka olarak tespit edildiğini gösteriyor. 17 Nisan 2020 itibariye toplam pozitif vaka oranımız 7 nisandan itibaren sürekli azalmaktadır. Sağ atta bulunan mor ve siyah iki eğri ile gösterdiğimiz grafikte ise entübe (solunum cihazına bağlı kişiler) ile yoğun bakımda tutulan kişilerin oranlarını görüyoruz. Bu iki verimizden yoğun bakım hasta sayımız 2 nisan itibariyle, entübe hasta sayımız ise 30 mart itibariyle sürekli azalmaktadır.

Ülkemiz 17 nisan 2020 itibariyle salgınla mücadele konusunda en başarılı ülke konumunda olmasa da, sınırlı önlemlere rağmen ortaya koyduğu performans ile ümit vaat etmekte.

Tüm bunlara ek olarak salgınla mücadelede en başarılı ülke olmak gibi bir amacımızın zaten olmadığını, önemli olanın tüm imkanlarımız ile sağlık sistemimizi ayakta tutarak insanları yaşatmak olduğunu unutmamalıyız.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.