Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

PAZARDAN GRAMLA PEYNİR!

Pazarcıları, kahvecileri, esnafı dinleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca: “Üretimin bitirilmesi, desteklenmemesi pazarcıyı da esnafı da, tüketiciyi de içinden çıkılamaz bir hale sürükledi. Gramla peynir almak zorunda kalan, pazardan meyve sebzeyi korka korka tarttıran halkın bu hale düşmesinin izahı olamaz. Lebaleb kongreleri yapanlar, halkın arasına karışmıyor, acı tabloyu görmezden geliyor.” dedi.

PAZARDAN GRAMLA PEYNİR!
08 Nisan 2021 - 8:38

Denizli Tavas ilçesi Nikfer pazarında pazarcıları ve kahveci esnafını ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın ziyareti, vatandaşın mutfaktaki yangınının ne boyutta olduğunu, borcunu ödeyemeyen üreticilerin düştüğü hali gözler önüne serdi.

5 KİŞİLİK AİLE 100 GRAMLIK PEYNİR ALABİLİR HALE GETİRİLDİ

İnsanların artık gramla peynir aldığını, bir lokmada bitecek peyniri alan 5 kişilik bir ailenin nasıl yetineceğine akıl sır erdiremediğini belirten peynirci Necati Önür, “Peynirin kilosu 30 TL oldu, insanlar hala 5 TL’lik peynir alıyor. 100 TL’lik banknot çıktığında 7 kg tereyağı alınabiliyordu, bugün tereyağının kilosu olmuş 55-60 lira, 100 TL’ye 2 kg tereyağı dahi alınamıyor. İnsanlar 1 günlük yevmiyesiyle 2 kg tereyağı alamıyor. Halimize şükür diyoruz ama aslında iyi değiliz. Betonlara para yığarken, nakit parayı binalara yğarsan, yollara para yığarken… Sabaha kadar asfalt yap, köprü yap, para getirmiyor. Fabrika yapmalı, üretimi desteklemeli, çiftçiye destek vermeli… Üretim olmazsa olmaz. Mazotu vergisiz vereceğim deseler bak çiftçi nasıl üretiyor. Beni kimse dinlemez, sizler bizim sorunlarımızı dile getirin” dedi. Gülizar Biçer Karaca sesini TBMM’de duyuracağını söyledi.

SIKACAK DİŞİMİZ KALMADI

Bağkur borçlarını ödeyemediğini söyleyen vatandaş ise devlet Bağkur prim borçlarını ötelese bu durumda olmayacağını ifade etti. “Kendimizi sıka sıka sıkacak dişimiz dahi kalmadı” dedi. Bağkur prim desteği verilse, kira yardımı verilse tüm esnafın rahatlayacağını söylediler.

TRUVA ATLARININ GAZINA GELMESİNLER, HALKI DİNLESİNLER

Pazaryerinde, bakkal ve kahvehanelerde halkın sıkıntılarını dinleyen Biçer Karaca’ya esnaf iktidardan beklentisini de anlattı. Halkın herşeyin farkında olduğunu, verilen sözlere bakmadığını belirten esnaf halkı dinlesinler” diye konuştu.

MASRAF, GİDER, VERGİ ÇOK

Belgelerden, prosedürlerden, vergilerden beli bükülen pazarcılar dertlerini kimsenin duymadığını söyledi, her işlem için ayrı ayrı ücret alınmasını “soygunculuk” diye tanımladı. İşleri takip etmeye çalışmaktan, ayrı ayrı gitmekten kendi işiimizi yapamaz hale geldik.” Dedi.

PARASI NEYSE O KADAR ALIYOR

Biberin kilosu 12 TL olmuş. Sabahtan beri ancak 5 kg satabildim” diyen pazarcı ise emeğinin karşılığını alamadığını ifade etti.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.