Haberci Kuş

PAMUKKALE’Yİ GÖRMEZDEN GELMEYİN!

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale gibi Dünya Kültür Mirasında yer alan bir merkezin hala tanıtımın tam yapılamadığına dikkat çekti. Şen, Kültür ve Turizm Bakanlarının ve Denizli Milletvekillerinin Pamukkale’yi görmezden geldiğini dile getirerek adeta isyan etti.

PAMUKKALE’Yİ GÖRMEZDEN GELMEYİN!
510
14 Şubat 2019 - 9:55

Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti, Denizli’nin en büyük turizm merkezi. 2018’de 2 milyon 170 bin kişinin ziyaret ettiği Pamukkale, en çok ziyaret edilen ören yeri oldu. Hristiyan aleminin önem verdiği Laodikya Kilisesinin ayağa kaldırıldığı, Tripolis Antik Kentindeki kazıların devam ettiği Denizli’de Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen’den tanıtım konusunda isyana varan eleştirilerde bulundu.

Pamukkale ve diğer ören yerlerinin tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi dışında kimsenin elini taşın altına koymadığını aktaran Şen, Kültür ve Turizm Bakanlarının ve Denizli Milletvekillerinin görmezden geldiğini söyledi. Şen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Unesco tarafından kültürel ve doğal varlık olarak aynı anda tescil edilen dünyadaki 35 yerden biri dünya harikası olan Pamukkale, St. Philippus Kilisesi, Plutonion kutsal alanı, Cehennem Kapısı elimizin altındayken, hem ülkemizi hem kentimizi tüm dünyada daha fazla tanıtabilme, kentimizin ve ülkemizin bu alandaki önemini daha da fazla arttırabilme imkanı varken, Hierapolis, Laodikeia, Tripolis antik kentlerinin her biri ayrı ayrı bulunmaz değerlerken, Laodikeia kutsal kilisesi ayağa kaldırılmışken, Tripolis mozaikleri gün yüzüne çıkartılmışken, her üç değerimiz ile kentimiz ve dünya arasında kültürler arası köprü kurabilme imkanı varken neden dünyaya bu varlıkları uluslararası düzeyde açılış yaparak tanıtmıyoruz?

BAKANLAR NEDEN ZİYARET ETMEDİ?

Neden geçmiş dönem Kültür ve Turizm bakanı Sayın Ertuğrul Günay’dan sonra sadece seçim dönemi kısa bir süre Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış Yaşar Topçu haricinde hiçbir Kültür ve Turizm Bakanı bölgeyi ziyaret etmedi. Sayın Günay’ın bakanlık döneminden sonra mevcut bakanımız Sayın Mehmet Ersoy da dahil altı bakan değişti. Sayın Ömer Çelik, , Sayın Mahir Ünal, Sayın Yalçın Topçu Sayın Nabi Avcı, Sayın Numan Kurtulmuş ve halen görevde olan Sayın Mehmet Ersoy. Türkiye’de en çok ziyaretçi alan ören yeri Hierapolis, Pamukkale neden gereken ilgiyi Kültür ve Turizm bakanlığımızdan ve Denizli Milletvekillerimizden göremiyor?

TANITIMLAR YAPILMIYOR!

Ülke turizmimize en az 1 milyar dolar katkı sağlayabilecek, Cehennem kapısı ve Ploutonion kutsal alanı ve laodikeia Antik kilisesi açılışını uluslararası düzeyde yıllardır gerçekleştiremedik. Biz de DENTUROD olarak uluslararası düzeyde, hatta papalık makamından bir yetkilinin de teşrifleri ile kentimizin inanç turizmi alanında nerede olması gerektiğini gösterir bir açılış istediğimizi daha önceki beyanlarımızda bildirmiştik. Eski kazı başkanı Prof. Francesco D’Andria, 2019 yılında Floransa’da Hierapolis sergisi açılacağını şehrimizden ayrılırken ifade etmişti. Bu tür kültürel tanıtım etkinliklerinde bizim kent olarak var olmamız ve şehrimizi temsil etmemiz bizim için çok çok önemlidir. Dünyada bir başka eşi benzeri olmayan bu tür değerlerimize hep birlikte şehir olarak sahip çıkmalı ve destek olmalıyız. Bakanlığın bu konuda inisiyatif alması, yönlendirmesi ve desteklemesi, önemli ve acil beklentilerimizdir.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.