Haberci Kuş

ÖZTÜRK CUMHURBAŞKANLIĞINA ALINAN LÜKS ARAÇLARI SORDU

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanlığına ihaleyle alınan lüks araçları sordu. İhale hakkında kamuoyuna yansıyan rahatsızlıklara, şüphelere ve israfa dikkat çeken Öztürk ihalenin adrese teslim görüntüsünün altını çizdi.

ÖZTÜRK CUMHURBAŞKANLIĞINA ALINAN LÜKS ARAÇLARI SORDU
96
23 Haziran 2020 - 10:15

Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşa ekonomik destek vermesi gerekirken halktan IBAN numarası yayınlayarak para isteme konumunda olan AK Parti hükümetinin lüks harcama yapmasını sert bir dille eleştiren Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanlığı tarafından açılan 14 yeni araç kiralama ihalesini tek teklif veren Akmercan Ailesine ait, S.G.S.Turizm Taşımacılık İnşaat Petrol Ürünleri Temizlik ve Gıda Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketinin, 3 milyon 893 bin bedelle kazanması üzerine konuyu TBMM gündemine taşıdı .

İYİ Partili Yasin Öztürk’ün cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle;

1- Cumhurbaşkanlığı araç filosunda bulunan araç sayısı ne kadardır?

2- Cumhurbaşkanlığı taşıt filosunda bulunan araçların ne kaç tanesi kiralama, kaç tanesi satın alma usulüyle alınmıştır? Cumhurbaşkanlığı taşıt filosunda hibe olarak alınmış taşıt bulunmakta mıdır?

3- Cumhurbaşkanlığının açtığı taşıt kiralaması ihalesinde bahsi geçen, “dokuz adet dizel binek araç, üç adet dizel minibüs, iki adet dizel ticari kamyonet” Cumhurbaşkanlığında hangi birimin ihtiyacı olarak kullanılacaktır?

4- Korononavirüs sürecinde, vatandaşımız ekonomik çıkmaz içindeyken, Cumhurbaşkanlığı uhdesinde bulunan taşıtların sayısal çokluğuna rağmen filoya 14 yeni lüks araç eklenmesinin gerekçesi nedir?

5- Bahsi geçen ihaleye sadece SGS Turizm firmasının teklif vermesinin nedeni nedir? İhale davet usulüyle mi yapılmıştır?

6- SGS Turizm firmasının Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarından aldığı ihaleler nelerdir?

7- Firmanın kamu kurum ve kuruluşlarından aldığı ihaleler davet usulüyle mi yapılmıştır, açık ihale usulüyle mi? Davet usulüyle yapılan ihalelerde, SGS firmasının tercih edilmesinin sebebi nedir?

Akmercan ailesinin ticaretteki konumu

ANKA’nın haberine göre, Akmercan Şirketler Grubu’nun sahibi Akmercan Ailesi, ticaret hayatına 1991’de servis taşımacılığı ile başladı. Akmercan ismi 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında gündeme gelmişti. Akmercanlar İnşaat’ın sahibi Gazi Akmercan’ın Marmaray Sirkeci İstasyonu üzerinde bulunan arazide yapmak istediği otel için 2012 yılında başvurduğu AKP’li Fatih Belediyesi’nce ruhsatının Belediye Başkanı Mustafa Demir’e verdiği rüşvet karşılığı aldığı iddia edilmişti.

Şirket ayrıca Cumhurbaşkanlığı’nın araç kiralama işlerini alan şirket olarak biliniyor. Aynı şirket 2018 yılında yaptığı araç kiralama ihalesini de almıştı. Cumhurbaşkanlığı 2019 ve 2020 yıllarında kullanılacak araçları da yine bu şirketten temin etmişti.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.