Haberci Kuş

ÖV-İŞ’TEN TERMİK SANTRAL TEPKİSİ

Denizli Eğitimci Öğrenci Veli İşbirliği Derneği Başkanı Canan Ulutürk Akçil, yazılı bir açıklamayla Avdan’da yapılması planlanan termik santral için tepki gösterdi.

ÖV-İŞ’TEN TERMİK SANTRAL TEPKİSİ
179
26 Mayıs 2020 - 18:05

Denizli Eğitimci Öğrenci Veli İşbirliği Derneği Başkanı Canan Ulutürk Akçil yaptığı açıklamasında; “Tavas İlçemizde kömür katı yakıtlı termik santrali kurulması için ÇED raporu çıkmış durumda. Bu santral başta Tavas bölgesi olmak üzere birçok yerleşim yerini tehdit etmektedir. Acıpayam, Serinhisar, Kale, Beyağaç, Denizli Merkez ve Aydın Karacasu ilçeleri santral bacasından çıkacak olan kara dumanların etkisi altına girecektir. İnsanlarımız oksijen yerine zehir solumaya başlayacaktır” dedi.

Akçil açıklamasının devamında:

“Tavas’ta yatırım yapılması gereken çok daha önemli alanlar var. Tarım, Hayvancılık ve dokuma alanlarında yapılacak yatırımlarla bölge tarımı desteklenmiş olacak ve yöre insanı daha sağlıklı koşullarda üretim araçlarını kullanabilecektir. Zeytincilik hızla yayılırken santral bu yatırımlara darbe vuracaktır.

Yaklaşık 9000 futbol sahası büyüklüğündeki alan santral için ruhsatlandırılmıştır. 3870 hektarlık bu alanın yaklaşık 640 hektarı doğrudan çalışma sahasıdır. Bu santral ayrıca yeraltı su kaynaklarına da büyük ölçüde zarar verecektir. Günde 5600 ton suyu soğutma amaçlı olarak kullanacak olan santral kısıtlı olan su kaynaklarına zarar verecektir.

ÖV-İŞ olarak, öğrencilerimizin, velilerimizin nefes aldığı havayı kirletecek olan bu santralin kurulmasını istemiyoruz. Gelişmiş dünya ülkelerinin terk ettiği teknoloji yoksunu bu ilkel santraller kanser hastalarının sayısında da artışa neden olacaktır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman ZOLAN’ı Tavas Termik Santrali konusunda samimi olmaya davet ediyoruz. Eğer gerçekten istemiyorlarsa çıkıp açık açık istemiyoruz demelidirler” sözlerine yer verdi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.