Haberci Kuş

ÖĞRETMENLERİN HAYATI RİSKE ATILIYOR

Eğitim iş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenleri yönelik mesleki eğitim semerlerini okullarda düzenleyerek, öğretmenlerin hayatını riske attığını söyledi.

ÖĞRETMENLERİN HAYATI RİSKE ATILIYOR
358
08 Haziran 2020 - 13:53

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenleri yönelik mesleki eğitim semerlerini eleştiren Namık Kemal Aydoğan, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Aydoğan, “Salgın tehlikesi nedeniyle uzaktan eğitim daha yeni 19 Haziran’a kadar uzatılmışken, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere yönelik mesleki eğitim seminerleri için kolları sıvamıştır. Mesleki eğitim konusunda bugüne dek neredeyse hep yerinde sayan, eğitim camiasının yandaş olmayan bileşenlerinden görüş almaya lütfetmeyen (ya da göstermelik olarak görüş alan) MEB, öğretmenleri sosyal mesafeyi hiçe sayan seminerler için zaman olarak salgın günlerini bulmuştur!” dedi.

MEB’in seminerler için yeterli hazırlığı yapmadığına da dikkat çeken Aydoğan, “Eğitim yüz yüze yapılamazken, Milli Eğitim Bakanı bile öğrenci ve öğretmenlere sosyal medya üzerinden seslenirken, 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin dip dibe okullara doluşmak zorunda kalacağı bu kararınızdan derhal vazgeçin! Birçok okulun öğretmenler odası kapasitesi yetersizdir. Katılımın zorunlu tutulduğu bu seminerler nedeniyle bazı öğretmen odalarına 60-70 kişi dolacak, sosyal mesafenin esamisi dahi okunmayacaktır. Bazı eğitim emekçileri çocuklarını okula getirmek zorunda kalacak ya da seminerler nedeniyle ailesiyle birlikte bu salgın atmosferinde yollara düşecektir. Ülkeyi yönetenlerin dahi kalabalıktan kaçındığı bu günlerde, öğretmenleri böylesi riske atmak, en hafif tabirle umursamazlıktır. Birçok okulun henüz dezenfekte edilmediği, edilenlerin büyük bir çoğunluğunun ise teftiş edilmediği bilinmektedir. Hijyenin önemine dair yaptığınız resmi açıklamalarla çelişmeyin” diye konuştu.

Başkan Aydoğan, “Eğitim-İş olarak çağrı yapıyoruz: Salgın nedeniyle bütün bir eğitim, uzaktan, teknoloji yardımıyla sürdürülüyorsa seminerler de böyle düzenlenmelidir. Mesleki eğitim seminerleri konusunda Bakanlık bu kadar hevesliyse, biraz daha zahmete girip seminerlerin online yapılmasına yönelik çalışmalar yapmalıdır. Sizin “Bakın ne kadar çalışıyoruz” imajı vermek için yapacağınız hiçbir etkinlik, tek bir eğitim emekçisinin canından üstün değildir. Unutmayın, bugün virüs kapıp kapmayacağını umursamadığınız öğretmenlerin yakın bir tarihte kapalı sınıflarda ders vereceği öğrenciler arasında sizlerin de evlatları olabilir. Öğretmenlerin, evlatlarınızın, toplumun sağlığını dikkate alın!” ifadelerini kullandı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.