Haberci Kuş

ÖĞRENCİLER İÇİN KDV % 0 OLSUN

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifi ile bilgisayar , dizüstü bilgisayar ve tabletler’de Öğrenciler için TC Kimlik Numarası ile 1 ürün için , 1 kereye mahsus olmak üzere KDV’nin %18’den %0’a indirilmesini istedi.

ÖĞRENCİLER İÇİN KDV % 0 OLSUN
88
30 Eylül 2020 - 13:23

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununa geçici madde eklenmesi ile 2020/2021 Eğitim ve Öğretim Yılında geçerli olmak üzere bilgisayar , dizüstü bilgisayar ve tabletlerden KDV alınmamasını isteyen Yasin Öztürk kanun teklifinin gerekçesinde şu açıklamayı yaptı :

Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında eğitim-öğretimin her kademesinde 16 Mart 2020 tarihinden itibaren okullar kapatılarak yüz yüze eğitime ara verilmiş, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren de Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT EBA TV üzerinden uzaktan eğitime başlanmıştır.

Karar alıcı Cumhurbaşkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim kararı alırken, bütün öğrencilerin evinde televizyon, bilgisayar ve internet bağlantısı olduğu varsaymıştır. Oysa TÜİK’in 2018 verilerine göre 8 milyona yakın çocuk şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşamaktadır. Resmi veriler 2018 yılına mahsus olsa da, özellikle pandemi nedeniyle kapatılan işyerleri, işsiz kalan binlerce vatandaşımız ve bunların hanelerinde yaşanan yoksulluk ve yoksunluk sağlıklı resmi verilere henüz yansıtılmamıştır.

Koronavirüs kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası ülkemizdeki vatandaşlar kadar, kamu ekonomisinin de yoksulluk içinde olduğunun acı bir itirafıdır. Yine pandemi kapsamında 5.3 milyon haneye 1 kereye mahsus 1000 TL’lik nakit yardım yapılması da dikkate alınması gereken acı bir tablodur.

Ülkemizde yoksulluğun ve işsizliğin artması toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanmasını da kısıtlamıştır. Nüfusun büyük bölümü en temel ihtiyaçlardan olan sağlıklı beslenme, ısınma gibi ihtiyaçlarını bile karşılayamamaktadır. TÜİK’in 2018 raporuna göre, nüfusun yüzde 30.4’ü de beklenmedik ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Pandemi nedeniyle eğitimin uzaktan verilecek olması nedeniyle bilgisayar, tablet, laptop gibi cihazlar lüks olmaktan çıkıp, temel ihtiyaç halini almıştır. Ancak ülkemizdeki hanelerin alım gücü ortadadır. Dolarda önlenemez yükseliş, bu cihazların fiyatlarını her geçen gün arttırmakta, üzerlerindeki vergi yükü de bu cihazlara erişim imkanını tamamen kısıtlamaktadır.

Bu nedenle uzaktan eğitimin devam ettiği süreçte, öğrencilerin temel ihtiyacı haline gelen bilgisayar, tablet ve laptop gibi cihazlar
üzerinden alınan Katma Değer Vergisi oranının sıfırlanması, sadece öğrencilere değil, eğitime de katkı sağlayacaktır.
Bu gerekçeyle hazırlanan kanun teklifi, bir defaya mahsus olmak üzere, öğrenci kimliği ile alımı yapılacak bilgisayar ve benzerlerinden KDV alınmamasını teklif ediyorum.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.