Haberci Kuş

NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANI KATLETTİLER

Denizli’nin Çal İlçesi kırsalında vahşice öldürülmüş halde oklu kirpi bulundu.

NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANI KATLETTİLER
394
19 Temmuz 2019 - 8:41

Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan ve avlanması yasak olan oklu kirpi öldürülmüş halde yolun kenarına atılmış olarak bulundu. Denizli’de ender görülen ve ağırlığı yaklaşık 40 kiloya ulaşan oklu kirpinin göğüs kısmından silahla vurulduktan sonra başının vahşice ezildiği görüldü. Uzun mızrak benzeri dikenleri olan ve gerektiğinde bunları fırlatabilen oklu kirpinin, okları süs olarak satılıyor.

2 YILDAN 5 YILA KADAR CEZASI VAR

Dünyanın en sevimli ve nesli tükenmekte olan havyan türleri arasında yer alan oklu kirpiyi avlamanın ve öldürmenin cezası 2 yıl ile 5 yıl arasında değişiyor. Çal İlçesi kırsalında silahla vahşice öldürülen ve başı ezilen oklu kirpi ile ilgili çıkarılan yasada, “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun “yasaklara uymama” başlıklı 21. maddesinin, “Avlanmak suretiyle, bir canlı türünün yok olması tehlikesine ya da ekolojik dengenin bozulması tehlikesine neden olunması halinde failler hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” maddesi yer alıyor.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.