Haberci Kuş

Kıdemin Fona Devrine Karşı Birleşik Mücadele Çağrısı

Denizli’de KESK, DİSK TMMOB çağrısı ile kıdem tazminatının gasbına karşı stant kuruldu, basın açıklaması yapıldı. Tasarının meclise gelmesini beklemeden harekete geçme çağrısı yapıldı.

Kıdemin Fona Devrine Karşı Birleşik Mücadele Çağrısı
268
10 Temmuz 2020 - 0:25

Denizli’de kıdem tazminatının gasp edilmesi tartışmalarına karşı KESK, DİSK, TMMOB çağrısı ile Candoğan Parkı’nda bildiri dağıtımının ardından basın açıklaması yapıldı. Candoğan Parkı’nda bir araya gelen emekçiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri stant kurarak kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı mücadeleye çağıran bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. Denizli Merkezefendi Belediyesi Başkanı Şeniz Doğan da standa destek ziyaretinde bulundu. Ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında mücadelenin tüm çalışanları kapsayacak şekilde genişletilmesi çağrısı yapıldı. Basın açıklamasında: “Kıdeme uzanan eller kırılır, çocuklara sözümüz kıdem hakkımız, kıdem hakkımız gasp edilemez, işçi memur el ele genel greve” sloganları atıldı.

 

Basın açıklamasını okuyan Seher Zeytun Doğan hükümet ve patronların; işçi sınıfının 84 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatını salgın ortamında gasp etmeye hazırlandığını hatırlattı. Doğan, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına karşı çıkan DİSK ve Türk-İş üyesi işçilerin ‘kıdem tazminatı alın terimizdir, iş güvencemizdir, gelecek hayallerimizdir’ diyerek ülke genelinde eylemlere başladığını ifade etti.

 

TASARININ MECLİSE GELECEĞİ GÜNÜ BEKLEMEDEN HAREKETE GEÇİLMELİ

Kıdem tazminatının TES adı altında fona devrini öngören formüllere değinen Doğan: “Her iki formüle göre de; işçiler, 60 yaşında, fonda biriken parasının ancak yüzde 25’ini alabilecek. Kalan yüzde 75 ise emeklilik maaşına eklenerek işçilere taksit taksit verilecek” dedi. İşçiler yararına olduğu iddia edilen, konut edinme, zorunlu tasarruf, işsizlik fonlarının nasıl patronlara aktarıldığının ortada olduğunu belirten Doğan: “Tasarının meclise geleceği günü beklemeden, sadece protesto eylemleriyle yetinmeden, iş yavaşlatmalar, iş bırakmalar da dâhil uyarı eylemleri artırılmalıdır” diye konuştu. Doğan şimdiden tüm hayatı durduracak bir genel grevi örgütleyebilmek üzere harekete geçmenin, işyerlerinde, fabrikalarda hazırlığını yapmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

 

“BİRLEŞELİM, ÖRGÜTLENELİM!”

Kıdem tazminatının fona devrinin sadece sendikalı işçilerin sorunu olmadığı ifade eden Doğan: “İş yasası kapsamında çalışan sendikalı, sendikasız, beyaz yaka, taşeron, tüm çalışanların sorunudur. Mücadele tüm bu kesimleri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Kıdem tazminatı gaspına, esnek çalışmanın yaygınlaştırılması girişimlerine ancak böyle bir birlikle karşı koyabiliriz. İşçiler olarak inisiyatif almalıyız. Sendikaların karar alma süreçlerinde etkin olabilmek için işyerlerinde komiteler kurmalıyız. Birleşelim, örgütlenelim, iktidarın ve sermayenin haklarımızı elimizden almasına izin vermeyelim” çağrısında bulundu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.