Haberci Kuş

İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK’TEN SAĞLIK BAKANINA SORU ÖNERGESİ

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir yazılı soru önergesi verdi.

İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK’TEN SAĞLIK BAKANINA SORU ÖNERGESİ
61
11 Eylül 2020 - 12:37

Soru önergesinde Cumhurbaşkanı’nın geçmiş açıklamalarına atıfta bulunan Öztürk “Salgın sürecinde milli üretimin ne kadar önemli olduğu dünya genelinde görüldü. Pek çok ülke kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ihracatını bile durdurdu, üretim yapamayan ülkeler tedarik konusunda ciddi sıkıntılar yaşadı. Olması gereken yerli üretimin desteklenmesidir ama yapılan hamasi açıklamalar bir türlü üretime yönelecek somut adımlara dönmedi” dedi.

Sözlerine devam eden Yasin Öztürk “Kaldı ki hali hazırda kamu ve üniversite hastanelerine tedarik sağlayan medikal firmaları sözleşmelerinde yer alan vadedeki alacaklarını zamanında tahsil edemiyor, bu şartlarda vade farkları ve alacakların gecikmesi birim fiyatlar üzerinden maliyetlere yansıyor, ister istemez medikal ürün ve sarf malzeme bedelleri yükseliyor bir de alacakları biriken firmalara belirli oranlarda feragat baskısı kurulduğu iddiaları kamuoyuna yansımış durumda, bu şartlarda kim kamu ve üniversite hastanelerine mal satmayı ister” ifadelerini kullandı.

Yasin Öztürk’ün yazılı soru önergesinde şu sorular yer alıyor;

1- Ülkemizde Tıbbi Cihaz Kurumu’na kayıtlı tıbbi cihaz ve medikal ürün tedariğini sağlayan firma sayısı ne kadardır?

2- Tıbbi cihaz ve medikal ürün tedariğini sağlayan firmaların, kamu hastaneleri ile yapmış olduğu sözleşmelere rağmen ödemesi yapılmayan, vadesi geçmiş alacak tutarı toplam ne kadardır?

3- Bahsi geçen firmaların, üniversite hastaneleri ile yapmış olduğu sözleşmelere rağmen ödemesi yapılmayan, vadesi geçmiş alacak tutarı toplam ne kadardır?

4- Kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklı olan firmalara, ödeme yapılması için, “alacaklarının belli bir kısmından feragat edilmesi istendiği” iddiası doğru mudur?

5- Tıbbi cihaz ve medikal ürün tedariğini sağlayan firmaların alacaklarının ödenmesi konusu bir takvime bağlanmış mıdır?

6- Son 3 yıl içerisinde faaliyetini durduran, tıbbi cihaz ve medikal ürün firma sayısı ne kadardır?

7- Sayın Cumhurbaşkanının tıbbi cihaz üretimi konusunda “yerelleşmeye ağırlık verileceği” ifadesi doğrultusunda yapılan çalışmalar nelerdir?

8- Ülkemizde tıbbi cihaz ve medikal ürünlerin tedariğini sağlayan firmalara ödeme yapılmaması durumunda, sektörden çekilmek zorunda kalan yerel firmaların yerini global firmalar almaya başlarken “yerelleşme” nasıl sağlanacaktır?

9- Özellikle Covid-19 salgını nedeniyle hastanelerimizde artış gösteren hasta sayımız ve tıbbi ürünlere ihtiyaç nedeniyle, kamudan alacaklı tıbbı cihaz ve medikal ürün tedariği gerçekleştiren firmalara ilişkin olarak bir destek paketi hazırlanması düşünülmekte midir?

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.