Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

İYİ PARTİ HOCALI KATLİAMINI ANDI

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, Hocalı Soykırımı’nın 29’uncu yıl dönümünü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

İYİ PARTİ HOCALI KATLİAMINI ANDI
26 Şubat 2021 - 6:44

Akışık, “Hocalı’nın yarası, şehitlerimizin aziz hatırası kalbimizde yaşayacak, bu vahşetin sorumluları elbet bu acının hesabını verecektir” dedi. İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık 26 Şubat 1992’de Ermeniler tarafından Karabağ’daki Hocalı kentinde vahşice katledilen 613 Azerbaycan Türkü’nü andı. Akışık 29 yıl önce yapılan bu zulmü tekrar hatırlatarak, “1992’de tüm Dünya bu barbarlığa, vicdansızlığa, katliama sessiz kalmış, Ermenistan Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı’da bulunan kardeşlerimizi oradan çıkarmak için katliam yapmıştır. Vahşi zulüm, soğuk bir Şubat gecesi kardeşlerimizi sarmış, kaçabilenler kurtulmuş, kaçamayan çoluk çocuk, ana bacı demeden katledilmiştir. Bu katliamda 83’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı olmak üzere 613 kardeşimiz öldürülmüş, 8 aile tamamen yok edilmiş, 130 çocuk anasız babasız kalmıştır. Bu katliamda hayatını kaybedenler haricinde 487 kişi ağır yaralanmış, bin 275 kişi rehin alınmış, 150 kişinin ise izine bir daha hiç rastlanılmamış. Hocalı’da öyle bir katliam yaptılar ki İnsan Hakları İzleme Örgütü yaşananları bu savaşta yapılan en büyük katliam olarak nitelendirmiştir. Böyle bir katliama sessiz kalmayacak, yıllar boyunca adalet arayacağız” Hocalı Azerbaycan’ın olduğu kadar Türkiye’nin de kanayan yarasıdır. Sadece bugün değil, her daim Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olacak, acılarını paylaşacak ve bu katliamı son nefesimize kadar tüm dünyaya anlatacağız. Bu vesile ile soykırımda hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.” açıklamasında bulundu.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.