HİÇ KİMSE ÖĞRETMENİN ONURUYLA OYNAYAMAZ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, Şanlıurfa'da ziyaret ettiği bir okuldaki eksikleri işaret ederek okul müdürünü “Para istediniz de para mı vermedik?” diye azarladığı basına yansıdı. Durumun üzerine Eğitim İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan yazılı bir açıklamada bulunarak "Kimse öğretmenin onuruyla oynayamaz" mesajı verdi.

  • 07 Ocak 2022 - 06:25
  • 552

İşgal ettiği makamın ağırlığının farkında olmayan Bakanı biraz olsun görev ve yetkilerini öğrenmeye davet ediyoruz diyen eğitim İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan; "Okulların mali konularda gerekli ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı ve taşra teşkilatı olan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin görev ve sorumluluğu içerisindedir. Bu sorumluluk okul müdürlerinin sırtına yüklenemez" dedi.

Başkan Aydoğan yaptığı açıklamayı şu şekilde sürdürdü:

Bir öğretmenin onuruyla oynamak -hele de öğrencilerinin karşısında- bakan da olsa hiç kimsenin haddi değildir. Eğitime yeterli kaynak ayırmayarak eğitim sistemimizi her yönden zaafa uğratan AKP Hükümeti, uyguladığı politikalar ile öğretmenleri itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Böyle davranışlarla meslek itibarı zayıflatılan, statüleri düşürülen öğretmenler, çok kolay tehdide uğrar, şiddete maruz kalır hale gelmiştir.

Öğretmenler, toplumun aydınlık yüzü; geleceğin mimarlarıdır. Öğretmenler, tüm gerici politikalara, baskılara, keyfi itibarsızlaştırmalara rağmen Başöğretmen Atatürk'ün kendilerine emanet ettiği yeni nesilleri, aydınlık bir ülkenin bireyleri yapmak için canla başla çalışan eğitim neferleridir.

Tepeden inme getirilen hiçbir yönetici, bir öğretmenin bir köy çocuğuna öğrettiği tek bir harf kadar bile kıymetli değildir.

Eğitim-İş olarak Türkiye’nin neresinde olursa olsun mesleğini büyük bir özveriyle ve onuruyla yapan tüm öğretmenlerimizin yanındayız.

Öğretmenleri itibarsızlaştırmak, geleceği karartmak demektir; tarih sizi affetmez! Bakan Özer’e hatırlatıyoruz: Oturduğunuz o koltukta Mustafa Necati, Hasan Ali Yücel gibi çok değerli insanlar oturmuştur. Ya o koltuğun hakkını verin ya da istifa edin.


Yorumlar (1)

  1. Özkan Karakaya
    • 07 Ocak 2022 - 16:17

    Garibim Bakan hazretleri Ankara dan dışarı çıkmayınca okulların halini ne bilsin. Bir kere sırça köşklerinden dışarı çıktılar mı her şeyi ellerine yüz