Haberci Kuş

HAYALLERİN ÖTESİNDE İHRACAT

Denizli’nin çeşitli ilçelerinde bulunan tesislerde yetiştirilen alabalıkları kurdukları fabrikada işleyen su ürünleri firması tütsülenmiş balıklarıyla Avrupa’nın ülkeleri ve Rusya’nın ardından Çin ile Japonya pazarına girdi.

HAYALLERİN ÖTESİNDE İHRACAT
437
13 Temmuz 2019 - 21:28

Kentte çobanlık yapan babası Mustafa Özpek’in 1974 başlattığı alabalık serüvenini devam ettiren oğlu Yasin Özpek fabrikasında işlediği tütsülenmiş balıkları Rusya pazarının ardından Çin ve Japonya’ya da göndermeye başladı. Pek çok Avrupa ülkesine 2005 yılından beri alabalık ihraç eden su ürünleri firması, bu lezzeti yurt dışındaki sofralara göndermek için 150 kişilik çalışanıyla hummalı çalışmasını sürdürüyor. Denizli’nin de aralarında bulunduğu şehirlerde 10 çiftlikte yıllık 5 bin ton alabalık üreten ve kurdukları yem fabrikasıyla entegre zinciri tamamlayan firma 2016 yılında 14 milyon avro değerindeki balığı füme olarak Almanya, Hollanda, Danimarka gibi Avrupa ülkelerine ile Rusya’ya ihraç etti. Yıllık 5 bin ton alabalık işleme kapasitesine sahip şirketin genel müdürü Özpek,alabalığa 15 senedir dumanla pişirerek yatırım yaptıklarını söyledi. Balık üretiminin bol yağışlı bir sezon geçirdikleri için geçen yıllara göre daha güzel geçtiğini geçtiğini anlatan Özpek, “Geçen yılın 8 milyon avroluk ihracat yaptık. Bu yılın ilk 6 ayında 7.5 milyon avroluk ihracat rakamlarını yakaladık. Suların artışı üretimi de arttırdı. Bu yıl 20 milyon avroluk ihracat hedefimiz var. 2023’lerde bunu 30 milyon avroya çıkarmayı düşünüyoruz” dedi. Özpek, Avrupa ve Rusya’ya olan ihracatın hala sürdüğünü günlük 1-2 tır balığı göndermeye çalıştıklarını anlatarak, şöyle devam etti, “Kaliteli balık üretildiğinde tercih edilen oluyorsunuz. Avrupa, Rusya, Çin ve Japonya’dan çok büyük tekliflerle geliyorlar. Çin ve Japonya’dan gelen taleplere yetişemez olduk. Bunlar bizi ve sektürü memnun ediyor. Devletimiz yeni su ürünleri alanları açarsa ucu açık bir sektör haline gelebiliriz. Şuanda ihracata balık yetiştiremez olduk. Su ürünleri sektörü olarak 2023 hedefi olan 1 milyar doları geçen yıl yakalandı. Yeni alanlar açıldığı takdirde bu hedefler 5 milyar dolarlar seviyelerine çıkartılabilir.”  Türkiye’de tütsülenmiş balık ihracatının yüzde 35’lik bir kısmını tek başlarına karşıladıklarını belirten Özpek, “Yurt dışındaki tek tercih nedenimiz kalite ve dürüstlük. Bunları yaptığını zaman herkes size geliyor. Biz Danimarka, Hollanda, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, İsveç ve Norveç gibi ülkelere füme olarak Türk alabalığını gönderiyoruz. Avrupa ülkelerindeki marketler zincirlerinin tamamında bizim balıklarımız tercih görüyor” diye konuştu.

Kaynak & Haber: Hacı Selamoğlu

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.