Haberci Kuş

HALI YIKAMACILARDAN MERDİVEN ALTI İSYANI

Denizli Profesyonel Halı Temizleyicileri Derneği’nden (DPHY) merdivenaltı halı temizliği uyarısı

HALI YIKAMACILARDAN MERDİVEN ALTI İSYANI
61
18 Eylül 2020 - 17:12

Korona virüsünün görülmesinin ardından halı yıkamada artan talebe yetişmeye çalışan sektörde sahte halı yıkamacılar türedi. İnsan sağlığına zararsız kimyasallarla yıkanan halılar, dezenfekte işlemlerinin ardından müşterilere ulaştırılıyor diyen Denizli Profesyonel Halı Temizleyicileri Derneği Başkanı Levent Armağan “Bir halının metrekare yıkama maliyeti 4-5 TL’ye mal oluyor. Bu fiyatın altında yıkama yapılan yerde ya kimyasal ya da başka bir noktadan kaçılıyordur” “Kişi temizleme yaptıracağı yerin dahili numarasına, makbuzuna bakmalıdır. Dahili numara yoksa o işletmenin bir yeri de yoktur”

Denizli’de 200 üzerinde halı temizleme sektöründe faaliyet gösteren işletme olduğuna değinen Armağan, bunun yanında bir o kadar da kayıt dışılığın olduğunu kaydetti.

Bunun yanında sektör bin kişiye istihdam sağlıyor” diye konuştu.

Kayıt dışı ve merdiven altı yıkamacılıktan yakınan Armağan, bu işi meslek edinerek yapanların emeğinin karşılığını alamadığını belirtti.
Dernek olarak meslek standartlarını yerine getirici çalışmalar yaptıklarını anımsatan Armağan, mesleki eğitimi alan kişilerin çok az olduğunu, bu sayının arttırılması gerektiğini bildirdi. Dernek olarak bir farkındalık videosu hazırladıklarını belirten Armağan “ Sosyal medya platformlarında paylaşılacak bu videoda hijyen için bütçe harcayan ancak karşılığında hijyene kavuşamadıkları gibi para kaybeden Denizli halkına farkındalık anlamında kısa bir video hazırladık. Ev temizliği denince akla gelen en önemli eşyalardan halıların temizliği de bu noktada önemli olduğunu, bakteri ve mikrobu en çok barındıran yerler halılar olduğunu söyledi. Armağan “Evdeki halıların periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Pandemi sürecinde halı yıkama ile alakası olmayan, şahıslar magnet, broşür, internet reklamı gibi yanıltıcı reklamlarla evlerden halı toplayarak herhangi bir vergi dairesi ve odaya kaydı olmamasına rağmen kaçak ve usulsüz bir şekilde gayri resmi olarak pandemiyi fırsata çevirme çabasındalar. Denizli Profeyonel halı yıkamacılar derneği olarak müşterilerimizin bu tür şahıslara halılarını vermemelerini öneriyoruz. Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.