Haberci Kuş

HAFİZE KURBAN DAVASI YİNE ERTELENDİ

Denizli’de 27 Ağustos 2019’da boşanmak üzere olduğu eşi tarafından 3 yerinden bıçaklanarak öldürülen Hafize Kurban’ın katil zanlısının yargılandığı dava yine ertelendi.

HAFİZE KURBAN DAVASI YİNE ERTELENDİ
108
17 Eylül 2020 - 18:40

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde 27 Ağustos 2019 günü boşanmak üzere olduğu eşi tarafından 3 yerinden bıçaklanan ve 9 gün sonra hastanede hayatını kaybeden Hafize Kurban’ın katil zanlısı Uğur Kurban’ın yargılandığı dava yine ertelendi. Denizli Adliyesi’nde 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya katil zanlısı Uğur Kurban SEGBİS ile katılım sağlarken, Hafize Kurban’ın babası Mustafa Balık ve kız kardeşi Hacer Balık müşteki olarak katılım sağladı.

KARAR DURUŞMASI 5 KASIM’A ERTELENDİ

Duruşmada Savcı mütalaayı verdi. Hafize Kurban ve Uğur Kurban’ın evlilikleri boyunca yaşanan yaralanma olaylarında katil zanlısı Uğur Kurbanın öldürme öncesi şiddet olayları ile ilgili beraatının istendiği mütalaada ayrıca tasarlayarak adam öldürme suçu ile ilgili tahrik indiriminden de faydalanması istendi. Katil zanlısı Uğur Kurban’ın karar duruşmasında mahkeme salonunda bulunma talebi üzerine, karar duruşması 5 Kasım 09:40’a ertelendi.

Dava öncesinde açıklama yapan kadın örgütleri çocuklarının gözü önünde ayrılmak istediği eşi tarafından vahşice öldürülen Hafize Kurban’ın duruşmasından çıkacak sonuca ses olmak için toplandıklarını ifade etti.

Kadın örgütleri adına basın açıklamasını yapan Ebru Koç Acar; “Davanın başından itibaren kamuoyu oluşturmak ve kadın cinayetlerini devlet politikalarından ayrı tutmaya çalışan anlayışın karşısında durmak için buradayız. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu, cezasızlığın katilleri cesaretlendirdiğini, siyasal söylemlerle 2. sınıf kabul edilen kadınların her gün şiddetle burun buruna olduğunu her fırsatta haykırmaktan vazgeçmiyoruz. Bizler bu dava defalarca ertelense de adalet yerini bulana dek burada olacağız” diye konuştu.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Hafize Kurban, Pınar Gültekin, öldürülen tüm kadınlar için, korkusuzca yaşayabilmek için adalet istediklerini belirten Acar şöyle devam etti; “Biz bu cinayetlerde ‘İstanbul Sözleşmesini uygulamak yerine tartışmaya açmak’ yolunu seçen iktidarın sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Katillerin uygulanmayan yasalardan, ceza indirimlerinden cesaret aldığını hepimiz biliyor ve haykırıyoruz. Hafize Kurban cinayeti de tüm kadın cinayetleri gibi güvencesizliğin ve önlemsizliğin sonucudur. Bizleri katletmeye ve sömürmeye ant içmiş bu zihniyetin karşısında sokaklarda, alanlarda, mahkeme koridorlarında haykırmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetleri politiktir.”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı; “Bizler bu davada ve diğer kadın cinayeti davalarında da şahit olduk ki; ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’. Asla yalnız yürümeyeceksin diyerek, kadınları ve çocukları koruyan yasaların çıkması için katillere ve çocuk istismarcılarına karşı, onları koruyan bu çürümüş düzene karşı herkesi örgütlenmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

“KATİLİN EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTİYORUZ”

1 yılı aşkın süredir devam eden Hafize Kurban davasının, bir an önce sonuçlandırılmasını istediklerinin altını çizen Acar, son olarak “Hafize Kurban’ın katilinin en ağır cezayı almasını istiyoruz. Kadınların yaşam haklarına saldıran bu düzenin bir sonucu olan katilin cezalandırılması, sürecin uzatılmadan, aileyi daha da yıpratmadan davanın sona erdirilmesi gerekmektedir. Kadın örgütleri olarak katil en ağır cezayı alana kadar davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.