Haberci Kuş

Gezi Yazısı – Mustafa Sönmez’in Gözünden Altındere

Bu yazıyı yazarken heyecanlandım açıkçası çünkü bu seferki güzergahım, kendimi yorgun hissettiğim haftalarda şehir dışına çıkamıyorsam kendimi her seferinde keyifle attığım; Denizli’deki çoğu fotoğrafçının da bildiği yer olan Altındere.

Gezi Yazısı – Mustafa Sönmez’in Gözünden Altındere
Mustafa Sönmez
Mustafa Sönmez( sonmez@habercikus.com )
1.998
23 Mart 2019 - 19:31

Bu yüzden biraz zor olacak betimlemek ama en azından orayı benim gözümden size anlatmaya çalışacağım.

Konum olarak şehir merkezine çok yakın olmasın rağmen şehrin hengamesinden bir anda kurtulduğunuzu hissettiğiniz bir yer. Çünkü bu konuma geldiğiniz an asfalt yolun hemen alt tarafında bir vadi içinde akan bir dere karşılıyor sizi ve hemen içine çekiyor doğa.

Öncelikle başlangıç noktasında 2 farklı yol var; birinci seçenek vadiye inmeden yukarıdan patika boyunca sadece yürüyüş yapabileceğiniz bir güzergah, ikinci seçenekse tamamen vadinin içi ve zor şartlar.

Ben genelde vadi içinden ilerleyip ardından taş köprü civarından yukarı çıkıp patikadan dönmeyi tercih ediyorum çünkü yukarıda patika yolda yer yer evler, küçük küçük bahçeler ve tarlalar var. İnsanlar gelen doğaseverlere o kadar alışmışlar ki bir taraftan muhabbet edip bir taraftan sizin fotoğraf talebinize güler yüzle evet cevabını verebiliyorlar.

Vadiye ilk girdiğimde dere boyu yürüyecek olmak aslında çok da zor görünmemişti gözüme; ancak ilerledikçe fark ettim ki derenin sağından ya da solundan gidin fark etmez, öyle yerler geliyor ki karşınıza mecburen karşıya geçmek zorunda kalıyorsunuz.

Yer yer 2-3 metre gibi genişliğe sahip noktalarda taşların üzerinden atlayarak geçmek zorunda kaldığınızı, hatta çoğu yerde uygun adımı atacağınız kaya bulamadığınız için kenardan kaya taşıyıp suyun içine attığınızı ve kendinize adım atma noktaları yapmak zorunda kaldığınızı hayal edin. Ve bunu 1-2 kere yapıp kurtulamıyorsunuz. Bu yüzden gittiğiniz mevsimin önemine dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Çünkü bir keresinde kış vakti gidip, 2 kaya arasını normal şartlarda zor da olsa atlayabileceğim bir noktada, tam atlarken sırtımdaki çantanın ağırlığını unutup ayağımın birinin buz gibi kar suyunun içinde kaldığını belirtmek isterim. Bunun gibi şeyleri yaşayıp vereceğiniz tepkiler sizin elinizde ama ben geri döndüm mü, hayır; ve ardında bu fotoğrafları elde ettim.

Size burası için mevsim olarak özellikle tavsiyem, sonbahar. Çünkü yerlerdeki sararmış yapraklar sebebiyle toprağa basamayacaksınız. Su sesi ve toprak kokusunu, yeşil ve kahverenginin uyumunu harika bir görsel şölen eşliğinde vadi size bir bütün halde yaşatacak. Bu sebeple( vadi boyunca ilerleyecekseniz çok yüklenmeden) yiyecek-içeceğinizi alarak bir sonbahar sabahı gidip, vadinin akşama kadar devam eden huzurunu yaşamanızı öneririm.

Biriktirdiklerim yettiğince size Altındere’yi anlatmaya çalıştım. Umarım tüm seyahatleriniz zihninizde güzel kareler bırakır.

Bir sonraki güzergahta görüşmek üzere.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.