Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

DEPREM KORKUSU NASIL ÖNLENİR?

Özel Denizli Tekden Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Psikiyatrist&Psikoterapist Uz.Dr.Gülnur Şen, deprem korkusu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Doktor Gülnur Şen,” Öncelikler İzmir’de hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum” dedi.

DEPREM KORKUSU NASIL ÖNLENİR?
06 Kasım 2020 - 7:07

30 Ekim Cuma günü saat 14:52’de Ege denizinde gerçekleşen 6,6 şiddetindeki depremin ardından kişilerde oluşan Deprem kaygısı hakkında Özel Denizli Tekden Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr.Gülnur Şen açıklamalarda bulundu.

“DEPREM KORKUSUNU YAKINLARINIZ İLE PAYLAŞIN”

Geçtiğimiz hafta Ege Denizi açıklarında meydana gelen başta İzmir olmak üzere Denizli ve birçok ilden hissedilen 6,6 şiddetindeki depremin ardından kişilerde oluşan deprem korkusu hakkında konuşan Psikiyatrist Uz.Dr.Gülnur Şen,” Öncelikle İzmir halkına başsağlığı diliyorum. Deprem gerçeği hayatımızda hep vardı hep de olmaya devam edecek. Yakın zamanda gerçekleştiği için biraz daha bu kaygı artmış durumda. Artçılar devam ettiği için de hala bu kaygılar devam etmekte. Deprem korkusu bir yandan tedbirli olabilmemiz için yararımıza olsa da sürekli alarmda yaşamak odaklanma sorunları çıkaran ve sosyal yaşantımızdan bizleri alıkoyabilen bir durum da olabilir. Bu korkulara karşı sosyal aktiviteler de bulunmak ve kafamızı dağıtabileceğimiz şeylere odaklanmamız gerekmektedir. Çevremizdeki insanlar ile ve güvendiklerimiz ile bunu paylaşmalıyız. Bu konudaki kaygılar gece uykuya dalmamızı engelleyecektir. Buna karşı nefes egzersizi, diyafram egzersizi ve odak değiştirecek başka şeyler yapılması gerekmektedir” dedi

“DEPREM KORKUSU 1 AY SONRA GEÇMEZSE MUTLAKA DESTEK ALIN”

Eğer bu kaygı ve korku 1 ayı geçerse travma sonrası stres bozukluğundan bahsedebiliriz. Bu nedenle mutlaka psikiyatrik destek almanız gerekmektedir. Travma insanda iki farklı sonuç oluşturur. Bu sonuçlar kendini suçlama ve kendini kötü hissetmektir. Kendini suçlama ilk başlarda da ortaya çıkmaktadır. Bununla ilgili düşüncelerinizi ve duygularınızı çevrenizle paylaşmanız gerekmektedir. Çocuklarda ben yaramazlık mı yaptım diye kendine sorması çok fazla kaygılanmalarına neden olur. Ebeveynlerin çocuklar ile bu dönemde sıkça konuşması ve depremi oyunlarla anlatması gerekmektedir. Deprem yokmuş gibi davranmak iyi bir yöntem değildir. Yetişkinlerde de bu kaygılar olabilir. Yeterince ibadet etmedim, iyi bir insan olamadım diye deprem oldu, yakınlarımı kaybettim düşüncesi oluşabiliyor. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde eğer bu kaygı ve düşünceler ortaya çıkarsa profesyonel destek almaları gerekmektedir. Özel Denizli Tekden Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Gülnur Şen son olarak deprem gerçeği ile duygularımızda aşırıya kaçmadan gerektiğinde destek alarak ve gerekli tedbirlerimizi alarak başa çıkabiliriz” dedi.

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.