dbb babalar

Denizli’nin Çılgın Muhtarı 4 Kişi Kurtaran Bir Kahraman

Denizli’nin çılgın muhtarı Hasan Koç imece usulüyle köyde her sorunu çözüyor.

  • 07 Mayıs 2021 - 15:47
  • 478

Denizli’nin çılgın muhtarı Hasan Koç imece usulüyle köyde her sorunu çözüyor. Köylülerin desteğiyle belediyenin yıllardır yapmadığı mezarlık yollarını yapan, garibana ev inşa eden Koç aynı zamanda yaptığı kahramanlıklarla anılıyor. İki ayrı yangında üç kişiyi yanmaktan ve su kanalına düşen otomobilden bir kişiyi kurtaran Koç, köyün kırsal bölgelerini eşek üstünde teftiş ediyor. Sabaha kadar nöbet tutup hırsız kovalayan renkli muhtar son olarak her yerden görülebilsin diye led ışıklı Türk Bayrağı yaptırdı. Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı Kocayaka köyünün muhtarı Hasan Koç’un ünü sınırları aştı. Evli ve üç çocuk babası 46 yaşındaki Koç köylüleri tarafından ikinci kez muhtar seçildi. Toplam 230 hane ve 970 nüfuslu köyde yaptığı kahramanlıkları ve iş bitiriciliği ile bilinen Koç belediyelerin bir türlü çözüm getirmediği sorunları kendi yöntemleri ile bitiriyor.

TEHLİKEYE ATILMAKTAN ÇEKİNMİYOR

Geçtiğimiz yıl kış aylarında bir evde çıkan soba kaynaklı yangında yaşlı bir kadın alevlerin arasında mahsur kaldı. Önce çatısı tutuşan daha sonra her yeri kaplayan alevlerin arasına korkusuzca dalan muhtar Koç yaşlı kadını dışarı çıkarmayı başardı. Yine geçen yıl kapı önünde bırakılan buzdolabının motoru patlayarak ahşap bir evin bir anda tutuşmasına neden oldu. Yangında iki kişi içeride mahsur kaldı. İtfaiyeyi beklemeden köydeki tankeri kendi traktörünün arkasına takarak yangını söndüren Koç iki kişinin dışarı çıkmasını sağladı. Yine geçen yıl bir araç sürücüsü direksiyon hâkimiyetini yitirerek aracını su kanalına düşürdü. Yüzme bilmeyen sürücü aracın üstüne çıkarak hayatta kalmaya çalıştı. Kazaya müdahale eden Koç, soyunup suya girdi önce sürücüyü çıkardı ardından kepçe yardımı ile aracı kurtardı. Koç tüm bu kahramanlıkları için; “Yardıma ihtiyacı olan biri oldu mu dayanamıyorum. Bir şey yapmadan duramam” diye konuştu.

BELEDİYE HİZMET GETİRMEDİ KENDİ YOLUNU KENDİ YAPTI

Koç köydeki mezarlıkların yol sorununu da yine kendi yöntemleriyle çözdü. İlçe belediyesinin bir türlü yapmadığı mezarlık yollarını kendi açtı taşını da kendi döşedi. Önce mezarlık yolundaki ağaçları kesen muhtar daha sonra iş makineleri ile toprak taşıyarak zemin oluşturdu. Son olarak parke taşları döşenerek ile köydeki her iki mezarlığa da yol yapıldı. Mezarlık yolunda tüm köylüler birlikte çalıştı. Masrafları da köy halkı karşıladı. Özellikle yurt dışı ve şehir dışında yaşayan köylülerinin çok büyük maddi destek sağladığını söyleyen Koç, “İmece usulü yaptık. Ben malzemecinin hesabını verdim köylüler oraya parasını ödedikçe malzeme getirildi. Biz de yolu hep birlikte yaptık. Toplam 500 metrelik yolu bitirdik. 120 bin liraya maloldu. Hepsini hemşerilerimiz karşıladı. Sıfırdan yol yaptık. Ayrıca okulumuzun bahçesi de çok kötüydü orayı da parke taşı ile döşedik. Sağ olsun herkes destek oldu” diye konuştu.

GARİBAN AİLEYE İMECE USULÜ EV YAPILDI

Belediye ve kaymakamlıkların taleplere yanıt vermediğini söyleyen muhtar Koç gariban bir aileye sıfırdan ev yaptıklarını belirtti. Köyde evleri yıkılmak üzere olan bir aile olduğunu bunun için yine bütün köylüler imece usulü temel atıp ev yaptıklarını söyleyen Koç, “Üç kişilik bir ailenin evi çok kötüydü. Yıkılacak durumdaydı. Yerine yenisini yaptık. Ne belediye ne kaymakamlık destek çıkmadı. Tamamen köylülerimizin desteği ile 35 bin lira masrafla yaptık. Ailemiz şimdi yeni evinde kalıyor. Yaşlı bir teyzemiz vardı yine köylülerimizin desteği ile ona bir konteyner ev aldık. Camiye laminat parke döşettik. 17 bin liraya maloldu. Köylülerimiz karşıladı” diye konuştu.

KIRSAL BÖLGELERE EŞEKLE GİDİYOR, DEV BAYRAKLA İLGİ ÇEKİYOR

Köyün kırsal bölgelerine zaman zaman eşekle seyahat eden Koç, köyün her tarafını kolaçan ettiğini, her soruna müdahale etmeye çalıştığını söyledi. Hırsız bile yakaladığını söyleyen Koç, “İtfaiyeci olduk, dalgıç olduk en sonunda köyün jandarması da olduk. Köylünün sulama ekipmanları sürekli çalınıyordu. Ben de geceleri nöbet tutarak hırsızları yakalamayı kafama koydum. Sonunda köylünün ekipmanını çalan ve defalarca bizi zarara sokan iki hırsızı yakalayıp jandarmaya teslim ettik” dedi. Salgın döneminde köylülerin canı sıkılmasın diye hoparlör sistemi döşeten ve müzik yayını yapan Koç son olarak 10 kilometreden görünen dev Türk Bayrağı yaptırdı.  Daha önce köye dev bez bir bayrak asan Koç bunun yeterince uzaktan görünmediğini belirterek, “Şimdi led ışıklı bayrak yaptırdık. Çok uzaklardan da görülüyor. Bunu da köylülerimizin desteği ile yaptık” diye konuştu.

“ÖNCÜ OLMAK LAZIM”

Kocayaka köyündeki her çalışmanın köylülerin ortak ürünü olduğunu söyleyen Koç, “Çalışmadan olmaz. Öncü olmak gerekir ki vatandaş senin arkandan gelsin. Tabi senin arkandan gelecekse sana inanıp sevmesi lazım. Tüm bu işlerde büyük emek ve kaynak köylülerimizindir. Herkes gönülleri ile gönderdi bu paraları. Kimseye de yük olmadık. İmkanım yok, olanağım yok demeyin. Yeter ki insanlarımızın gönlünü kazanın. Tek üzüntüm bu insanlara bir teşekkür bile edilmedi” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

€

pambel babalar