Haberci Kuş

DENİZLİ’DE SARIKIZ TEHLİKESİ

“Sarıkız” ya da “Deve Örümceği” olarak bilenen, zehirli bir tür olan, boyu 10 santimetreyi bulan ve etle beslenen böceğin Denizli’de de görülmesi, tedirginlik yarattı.

DENİZLİ’DE SARIKIZ TEHLİKESİ
1.100
10 Temmuz 2019 - 12:36

Denizli’de evlerinin bahçesinde gördükleri örümceği gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşayan ev sahipleri yaptıkları kısa araştırma sonucunda örümceğin tehlikeli Sarıkız Örümceğini olduğunu fark ettiler.

Olay, Çameli’ye bağlı Gökçeyaka Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Umut Saylan, bahçesinde gördüğü örümceği akrep sanarak öldürdü. Bir süre evin çevresinde başka böcek var mı diye bakınan Saylan, daha sonra evine giderek internette araştırma yaptı. Saylan, yaptığı araştırmada akrep sandığı örümceğin ‘Camel Spider’ olarak bilinen, Türkiye’de ‘Sarı kız’ olarak adlandırılan yaklaşık 7 cm uzunluğundaki tür olduğunu fark etti.

SARI KIZ OLDUĞUNU FARK ETSEYDİM KAÇARDIM

Saylan, “Bahçede yürüyordum. Ben akrep zannettim. Öldürdükten sonra fark ettim Sarı kız olduğunu. 3-4 sene önce bu canlının varlığından haberim vardı ama bu kadar büyük halini ilk defa görüyorum. Öldürdükten sonra onun Sarı kız olduğunu fark ettim. Daha önce fark etseydim kaçardım, akrep diye yaklaştım ben. Allah’tan sıçramadı. Tek vuruşta arkasından isabet ettirdim. Arka tarafı hasar gördü ama karakteristik çizgileri duruyor. Öldükten sonra bahçeden uzaklaştım evine gittim” dedi.

SARI KIZ ÖRÜMCEĞİ

Prosama denilen baş kısımda bulunan 2 adet kıskaçlı kol türü eklemli çıkıntıya kelis denmektedir. Sarıkız böceğinin kelisleri ise genellikle diğer eklemlerinden uzun ve iridir. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.