Haberci Kuş

DENİZLİ’DE PARAYI VEREN GEYİĞİ ÖLDÜRÜR DÖNEMİ!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu’nun belirlediği uygulama talimatında avına izin verilen türler arasında Anadolu yaban koyunu, ceylan, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, melez yaban keçisi, yaban keçisi, , kızıl geyik, yaban domuzu türleri bulunuyor.

DENİZLİ’DE PARAYI VEREN GEYİĞİ ÖLDÜRÜR DÖNEMİ!
293
19 Ağustos 2020 - 20:48

Buna göre 398 erkek yaban keçisi, 25 hatalı boynuzlu şelek yaban keçisi, 45 dişi yaban keçisi, 12 melez yaban keçisi, 39 çengel boynuzlu dağ keçisi, dokuz Anadolu yaban koyunu, 14 ceylan, 89 kızıl geyik, 167 karaca avlanabilecek.

Av turizmi kapsamında izin almak kaydıyla kişi başına iki yaban domuzu avlanabilecek. Avlaklar ve avlaklardaki sayılara göre partiler halinde ihalelerin birçoğu tamamlandı.

İhale süreçlerinin önümüzdeki günlerde tamamıyla bitmesi bekleniyor.

Son  dönemde basında gündeme geldikten  sonra sosyal medyada tepki  çeken  iki av ihalesinde yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.

Bu ihalelerden toplam 31 kızıl geyik kotasının bulunduğu Eskişehir’deki 18 kızıl geyik için yapılan ihale ve toplam 20 yaban keçisi kotasının bulunduğu Tunceli’de 17 yaban keçisi için yapılan ihale geri çekildi.

LİSTEDE DENİZLİ’DE VAR

Kızıl geyik: Bilecik’te 2, Afyonkarahisar’da 2, Denizli’de 2, Eskişehir’de 31, Kütahya’da 3, Ankara’da 5, Bolu’da 16, Karabük’te 2, Kastamonu’da 14, Çorum’da 8, Kahramanmaraş’ta 4 olmak üzere toplam 89 birey kota belirlendi. Kızıl geyikleri avlamak için yapılan veya yapılacak ihalelerde muhammen bedel fiyatları 8 bin 500 TL ile 34 bin 500 TL arasında değişiyor.

Kota ve ücretler

Türlere göre illerdeki avlaklar, kota ve ücretler şöyle:

  • Yaban keçisi (Teke): Türkiye genelinde toplam 398 teke (erkek) yaban keçisi için 6 bin liradan başlayıp avlak sahalarına göre 92 bin 500 lira arasında değişen muhammen bedelli fiyat
  • Şelek yaban keçisi: Birey başına 4 bin lira muhammen bedel üzerinden toplam 25 kota
  • Dişi yaban keçisi: Birey başına 2 bin lira muhammen bedel üzerinden 45 birey av kotası
  • Melez yaban keçisi: Kültür ırkı keçi ile yaban keçisinin çiftleşmesi sonucu oluşan melez yaban keçisi için birey başına 8 bin 250 lira muhammen bedel üzerinden 12 birey av kotası
  • Çengel boynuzlu dağ keçisi: Toplam 39 kota; avlak sahalarına göre muhammen bedel fiyatlar ise 8 bin 500 lira ila 43 bin 500 lira
  • Anadolu yaban domuzu: Toplam dokuz birey için 105 bin lira ila 144 bin 500 lira
  • Ceylan: 14 kota;, muhammen bedel fiyatı ise 21 bin 500 lira
  • Kızıl geyik: Toplam 89 birey kota; muhammen bedel fiyatları 8 bin 500 lira ila 34 bin 500 lira
  • Karaca: Toplam 167 birey kota; bedel belirtilmedi.
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.