DENİZLİ'DE DRONE UÇUŞLARINA YASAK!

Denizli’de polis il genelinde drone uçuşlarına kısıtlama getirdi. Yayımlanan karara göre il genelinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınmadığı sürece drone-iha uçuşlarının yasaklandı. Karara uymayanlara bin ila 20 bin lira arasında para cezası verilecek.

  • 31 Temmuz 2021 - 13:27
  • 475

Denizli’de son dönemde artan drone kullanımlarında denetime gitmek isteyen polis, daha önce il merkezinde uyguladığı sistemle drone kullanımlarını izne tabi tutmuştu. Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, yeni bir genelge ile yasağı il genelinde uygulanacağını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Sivil İnsansız Hava Araçları ve Amatör Havacılık Faaliyetleri kapsamında; hava araçlarının uyacağı usul ve esaslar, Denizli Valiliğinin 2019/01 sayılı genelgesiyle belirlenerek, resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Genelge kapsamında ilimiz genelinde uçuşa kısıtlanan alanlar belirlenmiş ve tüm İHA uçuşlarında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiği belirtilmiştir. Genelgede belirtilen kurallara uymayanlara ve izinsiz uçuş yapanlara Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden, 1.000 (bin) TL ile 20.000 (yirmi bin) TL arasında idari para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanan vatandaşlarımızın, mağdur olmamaları için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi “www.iha.shgm.gov.tr.” adresinden kayıt oluşturmaları ve uçuş yapmak için, “uçuş izin belgesini”  almaları ve istenildiğinde ibraz etmeleri gerekmektedir.” 

Şeniz Doğan