Haberci Kuş

DENİZLİ’DE ALTIN ARANACAK!

Denizli’nin 5 ilçesinde altın aranacak. 31 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ihale sonrası arasında ormanlık alan ve su kaynakları bulunan bölgelerde altın araması gerçekleşecek. İhale haberi Denizli’de ise vatandaşın tepkisine neden oldu.

DENİZLİ’DE ALTIN ARANACAK!
1.066
12 Ağustos 2020 - 12:28

Denizli’nin de aralarında bulunduğu bazı illerde altın araması gerçekleştirilecek. 31 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ihale ile Denizli’de Çal, Kale, Tavas, Çameli, ve Buldan’da 12 sahada altın aramalarına açılacak.

BÜYÜK MENDERES İNİSİYATİFİ SORUMLULUĞA DAVET ETTİ
Büyük Menderes İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Mustafa Çallıca ve Denizli Barosu Kent ve Çevre Komisyonu üyesi Avukat Hasan Ozan Orpak sivil toplum örgütlerini ve yurttaşları anayasal görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti. Denizli Barosu Kent ve Çevre Komisyonu üyesi Hasan Ozan Orpak, ” Ağaçların kesilmesi iklim değişikliğine neden olmakta. İklim değişikliğine bağlı olarak gıda krizinin başladığı gezegende madencilik sahaları gıda üretimini sağlayan ekosistemleri tahrip etmekte. Suyun petrolden ve altından daha değerli olacağı günlere doğru giderken su kaynaklarımızın kirletilmesine, zehirlenmesine, kurumasına ve su kaynaklarının yatak değiştirerek doğal ekosistemlerin binlerce, on binlerce yılda oluşturduğu doğal yapıların bozulmasına neden olmaktadır.” İfadelerinde bulundu. Büyük Menderes İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Mustafa Çallıca ise, “Gelişmiş ülkelerin kirli teknolojileri ile yapılacak maden aramalarında ülkemizde doğal yaşam alanlarımızın katledilmesinin bir an önce durdurulmasını istiyoruz. BMİ olarak ekosistemin bozulmaması ve canlıların doğal yaşam alanlarında sağlıklı yaşayabilmeleri ve yeni pandemi, doğal afetlerle karşılaşmamak için mücadelemiz sürecektir. Kamu yetkililerini, sivil toplum örgütlerini ve yurttaşlarımızı anayasal görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

İŞTE DENİZLİ’DE ALTIN ARANACAK BÖLGELER
Denizli’de altın aranacak 12 sahadan 7’si Tavas’ta bulunuyor. İşte Tavas’ta arama yapılacak yerler;

Tavas-Ulukent ve Baharlar mahalleleri arasında kalan bölge
Tavas-Kızılca ve Ovacık mahalleleri arasında kalan saha.
Tavas’ın Nikfer ile Acıpayam’ın Mevlütler mahalleleri arasında kalan alan.
Tavas’ın Nikfer ve Ovacık mahalleleri arasında bulunan yer
Tavas’ın Nikfer Mahallesi yakınlarındaki saha.
Tavas Pınarlık Mahallesi yakınlarında kalan bölge
Tavas’ın Pınarlar mahallesi yakınlarındaki yer.

Çameli ilçeside Gürsu, Sofular, Elmalı ve Taşçılar mahalleleri arasında kalan bölgede arama yapılacak.

Kale’de ise Demirciler Mahallesi yakınlarında kalan sahada altın araması yapılacak.

Çal ilçesinde ise 2 sahada altın aranacak. Bölgelerden ilki Çakırlar, Ortaköy, Bahadınlar, Çal Kuyucak ve Bekilli’nin Çoğaşlı mahalleleri arasında diğeri de Karapınar, Çakırlar ve Belevi arasında kalan bir saha.

BULDAN’DAKİ BÖLGE GÖZE ÇARPIYOR
Buldan’da altın arama bölgesinin Süleymanlı Kovanoluk mahalleri arasında arama yapılacak. BölgedeÇevre ve Şehircilik Bakanlığınca “kesin korunacak hasssas alan” ilan edilen doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü bulunuyor.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.