Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

DENİZLİ PROTOKOLÜNDEN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

DENİZLİ PROTOKOLÜNDEN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
10 Ocak 2021 - 11:27

VALİ ATİK’TEN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Vali Atik, “Basın ve yayın organlarımız, daima demokrasimizin mihenk taşlarından biri olmuştur. Kamuoyunu tarafsız ve doğru bilgilendirme; “iletişim çağı” olarak adlandırılan günümüzde haber almanın ve iletişimin etkin kanallarından biri olan “Gazetecilik” mesleğinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha bizlere göstermektedir” dedi. “İlkeli ve doğru bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman olmaktadır” diyen Vali Atik şöyle devam etti, “Her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla basın camiasının her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; bu ulvi mesleği, büyük bir özveriyle yerine getiren ulusal basın mensuplarımız ile ilimizin gelişmesine ve kalkınmasına büyük katkılar sağlayan yerel basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

CEMİYET BAŞKANI KARAÇAY’DAN 10 OCAK MESAJI

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (DGC) Muhammet Karaçay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

DGC Başkanı Karaçay, “Basın emekçilerinin 10 Ocak 1961 yılında kazandıkları hakların 59 yılda siyasal iktidarlar tarafından ellerinden alındı.  Basın çalışanları daha iyi haklara sahip olması gerekiyor. Ülkemiz medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. 2020 yılı medya sektörü  için zor bir yıl oldu. Korona virüsün bizden kopardığı meslektaşlarımız oldu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde öncelikle virüsten dolayı kaybettiğimiz Çivril İlçesinde faaliyet gösteren Çivril’in Sesi Gazetesi sahibi Sebahattin Yaman’a ve meslektaşlarımıza Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun diyoruz” dedi. “Basın çalışanlarının 1961 yılında kazandıkları ile bu günkü hakları arasında uçurumlar vardır” diyen başkan Karaçay, “10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.  Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden uygulamaya konulmalıdır. 10 Ocak 1961 tarihinde  basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasa uygulanmaya başladı. Bu yasa  basın emekçilerinin gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvence altına almıştı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. Unutulmamalıdır ki; basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Aydınlık yarınlara ulaşmak istiyorsak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz. 10 Ocak Basın Bayramı değil, birlik, dayanışma direniş günüdür. Özgürce bayramlar kutlamak dileği ile meslektaşlarımıza DGC Yönetim Kurulu olarak saygı ve sevgilerimizi sunarız” açıklamasını yaptı.

BASIN EMEKÇİLERİNİN 60 YILDIR SÜREN DİRENCİ

10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” “MÜCADELE GÜNÜ”

10 Ocak’ı, Çalışan Gazeteciler Günü olarak tanımlamak ne yazık ki mümkün değil… Basın sektöründeki işsizliğin hat safhaya ulaştığı ekonomik kriz ve pandemi koşullarında güvencesizliği, sendikasız çalışmayı, işsizliği, örgütsüzlüğün sıkıntılarını en çok yaşayan grupların başında basın emekçileri geliyor. 10 Ocak, 1961 yılında basın çalışanlarının haklarını yasal güvenceye alan 212 Sayılı Kanunun yasalaştığı gün… Gazetecilerin kararlı mücadelesi sayesinde, kanuna karşı çıkan gazete patronlarının geri adım atmak zorunda kaldığı 10 Ocak, yaşanan sorunlar nedeniyle “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değil basın emekçileri ve meslek örgütleri tarafından “Mücadele Günü” olarak adlandırılıyor. Ekranların karartıldığı, muhalif anlayışın susturulmaya, gazetecilerin cezalandırmaya devam ettiği günümüzde, tüm zorluklara, baskı ve itirazlara rağmen gazetecilikten ödün vermeyen basın emekçilerinin direncinin, gazeteciliği ticari faaliyet zanneden patronların anlayışını dize getireceğinden şüphe duymuyoruz. Bu anlamlı günün 60. Yıldönümünde, tüm zorluklara rağmen gazetecilik ilkeleriyle mesleğini sürdürmeye çalışan tüm basın emekçilerinin haklarına erişmesi için mücadelelerinde yanlarındayız.

GAZETECİLERİN SENDİKAL ÖRGÜTLENME HAKKI

Basın İşkolundaki sendikalaşma oranı sadece % 7,87

Hak ihlallerinin yaşandığı günümüzde 10 Ocak’ı sadece ‘Çalışan Gazeteciler’ günü olarak tanımlamak ne yazık ki mümkün değil. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın Raporu’na göre; basın sektöründe güvencesiz ve sendikasız çalışma yüzde 90’ı aştı, 67 gazeteci cezaevinde bulunuyor. “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıkladığı son rapor olan Temmuz 2020 istatistiklerine göre “Basın, yayın ve gazetecilik” iş kolundaki toplam kayıtlı çalışan sayısı 86,505’tir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin (CİMER) TGS ile paylaştığı verilere göre “Türkiye’de 4/a sigortalı olarak çalışan gazeteci sayısı” Eylül 2020 itibariyle 17.551’dir. Türkiye Gazeteciler Sendikası “Basın, yayın ve gazetecilik” iş kolundaki toplam sendikalaşma oranının %7,87 olduğunu açıkladı. Genel sendikalaşma oranının %13,66 olduğu düşünüldüğünde, basın sektöründeki sendikalaşma ve örgütlenme hakkındaki durumun mücadeleyi gerektirdiği ortadadır.”

GAZETECİLİK ALEYHİNE DÜZENLEMELERİN KARŞISINDAYIZ

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün her yıl açıkladığı dünya basın özgürlüğü endeksinin 2020 verilerine göre 180 ülke arasında 154. sırada yer alan ükemizde; gazeteciler sadece gazetecilik yaptığı için haksız yere tutuklanmakta; pandemi sürecinde işlerini kaybetmekle karşı karşıya kalan gazeteciler, çok düşük ücretlere mecbur bırakılmakta, sağlıklarını hiçe sayan çalışma koşulları dayatmalarıyla karşı karşıya kalmakta, güvencesiz ve kayıtdışı çalıştırılmakta, Basın İş Kanunu’nda gazetecilik aleyhine yasal düzenlemelerle haklarından yoksun bırakılmaktadır.

2021 YILINDA DAYANIŞMAYI ÖRGÜTLEYECEĞİZ

İfade Özgürlüğü Derneği’nin; internette yaşanan ifade özgürlüğü ihlalleri hakkında hazırladığı EngelliWeb raporuna göre, Türkiye’de internet ortamında yayınları düzenleyen 5651 sayılı kanunun yaklaşık 13 yıl önce yürürlüğe girmesinden sonra Ekim 2020 itibariyle en az 450 bin web sitesine, 140 bin URL’ye ve 42 bin tweet’e engelleme yapılmıştır. Hak ve hürriyetlerin engellenmesi konusunda AKP iktidarının kötü karnesi ortadadır. Haksız tutuklamaların, adil yargılanma hakkının engellenmesinin, basına yönelik sansürün ortadan kalkmasının yolu, birarada mücadeleden geçiyor. Tüm baskı ve engellemelerin karşısında; 10 Ocak’ın 60. Yılında; ülkemiz demokrasisine katkıları, halkın haber alma hakkına erişimini sağlama çabaları için tüm gazetecilere teşekkür ediyorum. Basın emekçilerinin sesini çoğaltmanın, hak mücadelelerinde yanlarında olacağımızın, meslek odaları ve sendikaların taleplerinin takipçisi olarak, 2021 yılında dayanışmayı örgütleyeceğimizin sözünü veriyorum.

Başkan Zolan’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Zolan, mesai mefhumu gözetmeden vatandaşların haber alma hakkı için fedakarca çalışan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, basının toplumun bilgilenmesinin yanı sıra barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde de hayati öneme sahip olduğunu kaydetti. Basının demokratik ve şeffaf toplumların olmazsa olmaz unsurlarından birisi olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın etiklerine uyan bir medya toplumsal kalkınmanın da anahtarıdır. Bu manada milletimizin gözü kulağı olan medyamızın çok zor şartlar altında halkımızın haber alma hakkı için mücadele etmeleri takdire şayandır. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bizler dün olduğu gibi bugün de basın mensuplarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gazetecilik mesleğinin toplumsal bilincin artması, kamu yararının en iyi şekilde dile getirilmesi ve milli birlik beraberliğin sağlanmasını adına çok önemli bir vazifeye sahip olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, özellikle anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağları haberlerin bir anda tüm dünyaya ulaşabilir olmasını sağlamaktadır. Bu noktada gazetecilerin üzerine düşen sorumluluk çoğalmakta, güvenilir, doğru ve tarafsız kaynakların önemi bir kat daha artmaktadır.”

Basının, Denizli ve Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişmesi için rol üstlenmeye devam edeceğini belirten Başkan Zolan, “Bu vesilelerle insanımızın haber alma hakkı için gece gündüz demeden fedakarca çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında mutlu ve başarılı olmalarını diliyorum. Ebediyete intikal eden tüm basın mensuplarını rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DOĞAN, “TÜM BASIN EMEKÇİLERİNİN YANINDAYIZ”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Doğan mesajında, gazetecilerin halkın sesi olduğunu söyledi.

Doğan, “Basın mensuplarının yasal haklarının güvence altına alınmasıyla 1961 yılından itibaren 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Bir halkın bilinçlendirilmesinde önemli bir rol üstlenerek, etik değerleri kaybetmeden, tarafsız, şeffaf habercilik anlayışı içerisinde görevlerini ve çalışmalarını gerçekleştiren basın mensuplarımız, bir ülkenin en önemli meslek gruplarından biridir. Gazeteci demek, halkın sesi demektir. Basın emekçileri, yeni iletişim teknolojileriyle de rekabet ederek, halkın beklentilerini, İyiyi kötüyü, yanlışı doğruyu, olması gerekeni gündeme taşıyor, gece gündüz demeden çalışıp vatandaşlarımızın haber alma hakkını, ihtiyacını karşılıyor. Önemli bir kamu hizmeti veren değerli basın mensupları şehrimizin ve ilçemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi için yürütülen faaliyetlerin ve projelerin paylaşılması ve kamuoyu tarafından sahiplenilmesinde de büyük ölçüde rol oynamaktadır. Bizler, gazetecilik mesleğine saygılı olmayı şiar edindik. Düşünen ve düşündüğünü korkusuzca kaleme alan, kendi fikirlerini savunan, halkın iradesine saygı duyan tüm basın emekçilerinin her zaman yanındayız. 1961’den beri gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” dedi.

BAŞKAN ÖRKİ “GAZETECİLERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili yayımladığı mesajda, “Gazeteciler halkın doğru habere ulaşması adına önemli bir görev üstleniyor. Biz bu meslek mensuplarının her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ülkemizde 1961 yılından beri her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili mesaj yayımladı. “Gazetecilik mesleği hem zor hem de kutsal bir görev” diyen Başkan Örki mesajında, “Basın halkın doğru habere ulaşması adına çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Özellikle günümüzde gazetecilik büyük öneme sahip. Doğru bilgileri en hızlı biçimde topluma ulaştırmak için bu mesleği yapan gazeteci arkadaşlarımızın ne kadar fedakarca çalıştıklarını biliyorum. Pamukkale Belediyesi olarak yapılan hizmetlerin kamuoyuna duyurulması adına büyük öneme sahip olan gazetecilerimizin imkanlar dahilinde yanında olmaya gayret ediyoruz. Basın mesleğinin tüm mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum”.

BAŞKAN ARSLAN’IN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, mesajında “”Gücünü, kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biridir.

İnternet ve sosyal medya olmak üzere bilgiye ve habere erişimin çeşitlendiği ve kolaylaştığı günümüz dünyasında, halkı doğru ve tarafsız haberle hızlı bir şekilde buluşturan gazetecilerimizin yaptıkları görevin önemi daha da artmaktadır.

Güçlü medya güçlü ifade özgürlüğü; güçlü ifade özgürlüğü de güçlü demokrasi demektir. Bu çerçevede ülkemizin 2023 hedeflerindeki ileri demokrasi ilkesine ulaşmamız doğrunun ve gerçeğin peşinde olan basın ve medya mensuplarımızın kamuyu aydınlatma görevini büyük bir özveriyle yapması sonucunda gerçekleşecektir.

Bu çerçevede ülkemizin can damarlarından biri olan gazetecilerimizin, basın ve medya mensuplarımızın yaptığı iş büyük bir öneme sahiptir. Bu önemin bilinciyle; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü en içten duygularımla kutluyor, zor şartlar altında dahi görev bilincini kaybetmeyen, üstün gayreti ile habercilik anlayışından ödün vermeksizin fedakârca çalışan değerli gazetecilerimizin ve basın mensuplarımızın şehrimize ve ülkemize verdikleri  hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.Bu duygu ve düşüncelerle görevi başında vefat eden basın mensuplarını rahmetle anıyor, gazetecilik mesleğine emek vermiş gönül vermiş tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.

BAŞKAN ATLI’DAN 10 OCAK MESAJI

Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Belediye Başkanı Ali Atlı kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı;

Basın mensupları, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan, kamuoyunun tarafsız haber ve bilgi akışı ihtiyacının giderilmesi konusunda çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Gazetecilik, kamuoyunu bilgilendirmek adına mesai kavramı olmadan haber peşinde koşarak zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde halkın bilgilendirilmesini sağlayan, vatandaşların doğru ve tarafsız habere ulaşabilmesinin yükü ve vicdani sorumluluğu ile fedakarca icra edilen bir meslektir.
Bugün ülkemizdeki basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışan basın emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklar anlamında sıkıntılı bir süreçten geçtikleri ortadadır. Basın mensuplarının, çalışma şartlarını iyileştirmek ve kamuoyu adına yaptıkları görevlerinde onlara destek vermek sadece sorumluların değil hepimizin görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; toplumsal demokrasimizin güçlenmesi adına objektif habercilik anlayışı ile çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Başkan Özbaş’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Basının, demokrasinin önemli unsurlarından birisi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Özbaş, “Dördüncü kuvvet olarak bilinen basının gücü tartışılamaz” dedi.
Başkan Özbaş, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazeteciliğe fiilen emek veren, derdini ve sıkıntısını çeken, gece gündüz demeden haber peşinde koşan değerli basın mensuplarımızın günüdür. Her türlü zor şartlarda çalışmayı ilke edinerek ve hiçbir zaman yılmadan, usanmadan görevlerini ifa etmektedirler.
Bu güzide mesleği ve basın camiasını toplum olarak her zaman takdir ve saygıyla izlemeye devam etmekteyiz. Günümüzün en dinamik mesleklerinden olan gazeteciliğin, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu bulunmaktadır.

Halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biridir. Dördüncü kuvvet olarak bilinen basının gücü tartışılmaz.

Zorlu geçen pandemi sürecindeki çalışmalarda da basının ne kadar etkili olduğuna bir kez daha şahit olduk. Yapılan uygulamaları, ilerleyişi, çalışmaları yayımlamaları geç kalınmadan kamuoyunun bilgilenmesini sağladı.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm basın camiasının’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, başarılar dilerim” dedi.

EĞİTİM İŞ’TEN 10 OCAK MESAJI

Eğitim İş Denizli şubesi adına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü adına açıklama yapan, Şube Basın Yayın Sekreteri -Nevhis Elvan Güneş KAŞGÖREN; “10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü, maalesef ülkemiz için kutlamadan çok utancın günü haline gelmiştir. Bu takvim yaprağı, artık bizler için mesleğini hala icra edebilen gazetecileri tebrik etmenin yanı sıra, iktidar baskıları sonucunda mesleğinden koparılan, özgürlüğü elinden alınan gazetecileri de düşünmenin günüdür” dedi.

Kaşgören açıklamasına şu şekilde devam etti:

Cumhuriyetimizin kurucusu olan Büyük Önder Atatürk’ün ülkede basını kendi elleriyle var ettiği güzide ülkemiz, şu anda basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasından 154. sırada olmanın utancını yaşamaktadır.

Gerçeği gizlemek, onu eğip bükmek için 20 yıla yakındır canhıraş bir mücadele veren AKP, gelinen noktada medyanın yüzde 70’inden fazlasını ele geçirmiş, ele geçiremediği az sayıda medya kuruluşuna da savaş açmıştır.

Hakikatin kıymetini korkuya değişen ya da konfora satan havuz medyasının hakimiyetinin yükseldiği ülkemizde, inadına doğruyu söyleyenler Aziz Nesin’lik terör davalarına ya da işsiz bırakılarak sefalete sürüklenmeye maruz kalmaktadır.

Ülkenin daha da karanlık cenderelere girmesine sebebiyet veren gelişmeleri iktidardan dahi daha hararetli savunan ‘gazeteciler’ her köşe başını tutmuşken, “kral çıplak” diyenler, büyük bir tehdit altındadır.

Bu noktada kaygılanmaktan fazlası gerekmektedir çünkü bilinmelidir ki basın üzerindeki baskılar, tutuklu gazeteciler sorunu yalnızca medyanın meselesi değildir.
Gerçeğin köprüsünün başındaki bu deli dumrulluk hali, bu zorbalık, sadece tutuklanan gazetecilerin hürriyetini değil, yurttaşların da haber alma özgürlüğünü gasp etmektir. Gerçek ile bağı koparılan, habersizliğe ya da yalan haber bombardımanına maruz bırakılan bir halkın daha “itirazsız” yönetilebileceği tezini şiar edinen iktidarın medyadaki saldırıları aynı zamanda demokrasiye darbe niteliğindedir.

YAŞASIN İNADINA “KRAL ÇIPLAK” DİYEBİLENLER!

Biz eğitimciler, gerçek ile; bilim ile; doğru ile davranarak, geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı bu ilkelerle yetiştirmeye adanmış insanlarız. Hakikatin şaşmaz terazisinin kıymetini yüreğinde hissedenleriz. Ve biliriz ki hakikatin hakkını veren gazetecilerin olmadığı bir ülkede, hangi tarikat yurdunda ufacık yavrulara tecavüz edildiğini kimse öğrenemez, hangi yobazın yönetimindeki bir kursta ufacık kız çocuklarının cayır cayır yandığını kimse bilemez, devlet –mecbur olduğu ve ödeneği bulunduğu halde- taşrada bir yere okul açmadığı için eğitime ulaşmaya çalışan çocukların nasıl tehlikelerle karşılaştığını kimse öğrenemez…

Fakir Baykurt’un yoldaşı olan öğretmenler için, hakikatin peşini bırakmayan gazeteciler, henüz tanış olunmamış yoldaşlardır.

Bilinsin ki; hakikatin namusunu hiçbir güce, vaade satmayan; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar arkasındayız.

Bu yüzden Çalışan Gazeteciler Günü’nü, sadece çalışma fırsatı olan gazetecileri tebrik ederek değil, muktedirleri rahatsız ettiği için işsiz bırakılan ya da özgürlüğünden edilen gazetecileri de hatırlayarak kutlamayı bir borç biliyoruz.

Eğitim-İş olarak, hapishanelerde tek bir tutuklu gazetecinin olmadığı, “kral çıplak” demenin bir beyan kabul edildiği, 10 Ocak’ların tam anlamıyla bayram gibi kutlanabildiği bir Türkiye için mücadele edeceğimizi vurguluyoruz.

 

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.