Haberci Kuş

CHP SU ZAMMINI ELEŞTİRDİ

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Büyükşehir Belediyesi’nin suya yaptığı zammı eleştirdi.

CHP SU ZAMMINI ELEŞTİRDİ
310
18 Temmuz 2019 - 12:35

DGC İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Mahir Akbaba’nın yanı sıra Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, il yönetimi, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ve partililer katıldı. Gündemlerinin Büyükşehir Belediyesi’nin alınan içme suyu zammı olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “Zammın neden, niçin ve hangi gerekçe ile alındığına dair ilgililerin kendince açıklamaları olacaktır. Ancak bizler Denizli Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluk alanındaki tüm yaşayanlar adına soruyoruz; İçme suyunun temin maliyeti mi arttı, son zamanlarda yerleşim alanlarımıza yeni hatlar döşeyip başka yerlerden su mu getirildi? Dereleri doğal kaynaları kapalı sistemle park bahçe sulaması ve bazı şebekelere kendi cazibesiyle dahil ederken mi maliyetler arttı?
Bu zamlar bunun için mi yapıldı. Samimiyetle cevap bekliyoruz” dedi. “Belediyemiz ve onun adına bu işi yapan DESKİ binalara hem ortak kullanım abonesi, hem bahçe abonesi verip bu su kullanımlarında aynı tarifeyi mi uyguluyor?” diyen Mahir Akbaba şunları söyledi, “Sondajlarla alınan yer altı suları şebekeye mi yoksa tarımsal sulamaya mı veriliyor? Bu konuda açıklama var mıdır? Yapılan bu zamlar sonrası kırsal kesimde hayvancılık yapan yurttaşlarımız bu durumda maliyetleri nasıl karşılayacaktır. Dar gelirli insanımız bu faturaları nasıl ödeyecektir? Büyükşehir Belediyemiz ve sayın başkanımız şebeke suyumuzu içilebilir diye reklamlar yapıyor. Niçin kendileri şebeke suyu içmeyip kamyonlarca hazır şişe suyu alıyorlar bunun bir açıklaması var mıdır? Yoksa bu zamlar Altyapı ve şebeke suyu hattı için alınan kredilerin ödeme zamanı geldiği için mi yapılıyor? İçme suyu için ne kadar borçlanma yapılmıştır? Yoksa “Deniz bitti”  de onun için mi bu kadar yüksek oranda zam yapılıyor? DESKİ marifetiyle alınacak bu paralar Büyükşehir belediyemizin bütçesine katkı içi  mi planlanmıştır? Su zammı sırasında kademelendirmelerde de ayarlamalar yapılmış mıdır? Eğer yapıldıysa bu da farklı bir zam yöntemi değil midir.? Sıradaki zamlar park bahçe düzenlemelerine katkı payı,asfalt katkı payı, kaldırım düzenleme  katkı paylarına mı yapılacak? Su yaşamın kaynağı ve olmazsa olmazı  diğer deyişle “ab-ı hayat” ise bu zamlar insanımıza yaşam hakkına müdahale değil midir? Yaşam hakkı kutsal hak değil midir? Artık yaşam hakkımızı da mı sınırlama gelecektir. Ülkemizin bir çok belediyesinde su ücretleri düşürülürken Büyükşehir’in uygulaması neyin ispatıdır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.