Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

ÇANAKKALE RUHUNU YANSITIYOR

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen proje ile hayata geçirilen “Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı” Çameli’ne geldi.

ÇANAKKALE RUHUNU YANSITIYOR
20 Nisan 2021 - 15:15

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında İlçemize gelen tır, Kaymakamlık Binası Önündeki Cadde de konuşlandırıldı. Çameli Kaymakamı Kerem Yenigün, Belediye Başkanımız Cengiz Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Uzun her stanttaki savaşı anlatan belgesel filmlerle adeta o dönemi tekrar yaşadı.

Gezici müzenin içinde 7 vitrin bulunmakta “Pandemi dolayısıyla tüm önlemleri alınan müzede bulunan vitrinlerin içindeki ilk seferberlik emrinden zaferin kazanıldığı güne kadarki kara ve deniz savaşlarının materyaller, videolar, savaş objeleri ve o döneme ait açıklayıcı bilgi ve belgelerle anlatılıyor.

ÇANAKKALE RUHUNU YANSITIYOR

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan Tırın içine, bir savaş ve bir tarih sığmış. Deniz savaşı olarak başlayan Çanakkale Savaşı, kara savaşı olarak devam etti. Sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde de şerefli bir yere sahip Mobil müzenin ilçelerden sadece Çameli’ne uğraması bizler için büyük şanstır. İlk ekrandan başlayarak son ekrana kadar bir film şeridi gibi Çanakkale Zaferi gözümün önünde canlandı. Özellikle büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün albay rütbesi ile savaşa katılımı ve kanlı mendil hikâyesi bizleri çok etkiledi.
Mobil Müze projesinde emeği geçen ve Çanakkale Savaşları Mobil Müze TIR’ının ilçemize gelmesini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Çameli Kaymakamımız Kerem Yenigün’e ilçemiz adına teşekkür ederim

merkezefendi
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.