Haberci Kuş

BARODAN YASAK KARARINA KARŞI DAVA

Denizli Barosu, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından ertelenen genel kurul için dava açtı. Barodan yapılan açıklamada Ekim ayının başında yapılacak olan genel kurulun hukuka aykırı bir şekilde ertelendiğini dikkat çekilerek yürütmeyi durdurma kararı için dava açıldığı aktarıldı.

BARODAN YASAK KARARINA KARŞI DAVA
41
03 Ekim 2020 - 11:32

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bugün yayınladığı yeni kararla STK’ların genel kurullarının 2 ay süre ile yasaklanmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından ilk tepki Denizli Barosundan geldi. Yapılan açıklamada 4 adayın mücadele edeceği seçimler ve 10-11 Ekim’de yapılacak olan genel kurulun yapılabilmesi için yürütmeyi durdurma davasının açıldığı ifade edildi.

“Barodan yapılan açıklama şu şekilde: Avukatlık Kanunu’nun emredici hükmü gereği, Ekim ayının ilk haftası içinde yapılması zorunlu olan Baro Genel Kurullarının olağan toplantıları YSK, İçişleri Bakanlığı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının kararlarıyla, Anayasayı ve Avukatlık Kanunu’nu çiğneyerek, hukuku katlederek ertelenmiştir. Hukuk devleti değil, kanun devletlerinde bile yapılamayacak bu işlemler bir kez daha göstermiştir ki, Anayasa ve hukuk devleti ilkeleri umursanmamakta, keyfilik hüküm sürmektedir. Buna, Anayasal hukuk devleti ideali için mücadele eden bir hukuk örgütü olarak elbette sessiz kalamazdık. Bu nedenle, Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 02/10/2020 tarih ve 2020/62 sayılı kararına karşı, yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açtığımızı, meslektaşlarımızın, basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.